Zdjęcie: Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów szuka kolejnych sojuszników, którzy pomogą mu w zdobyciu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Postawił teraz na szwedzkie miasto – Uppsala.

– Co łączy Rzeszów i Uppsalę? Wbrew odległościom, wiele – przekonuje Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Rzeszów wybrał do współpracy Uppsalę, dawną stolicę Szwecji, położoną w południowo – wschodniej części kraju nieopodal Sztokholmu, miejsce rodzinne nieżyjącego już słynnego reżysera, Ingmara Bergmana, i sławnego biologa – Karola Linneusza.

Rzeszów i Uppsala walczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. To właśnie polsko-szwedzkie miasta będą dzierżyły ten prestiżowy tytuł w 2029 roku, który przyznaje Komisja Europejska. Oba miasta zawiązały sojusz, by w tej walce zwiększyć swoje szanse. 

Co łączy Rzeszów i Uppsalę? Oba są miastami akademickimi, w Uppsali jest założony w 1477 roku, najstarszy uniwersytet w całej Skandynawii. Oba stawiają na ekologię, oba chcą osiągnąć neutralność klimatyczną. Oba kulturę traktuję jako trampolinę do rozwoju.

Krystyna Stachowska, wiceprezydentka Rzeszowa, i dyrektorzy rzeszowskich instytucji kulturalnych, spotkali się niedawno z przedstawicielami Uppsali: Patriciem Kiraly, głównym kierownikiem projektu Europejskiej Stolicy Kultury i koordynatorką Fatimą Edell,

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na spotkaniu zdecydowano o stworzeniu wspólnych projektów kulturalnych, do których zaangażują lokalne środowiska artystyczne. Rzeszów i Uppsala mają się wymieniać doświadczeniami, jak miasta docierają do mieszkańców z ofertami kulturalnymi. 

Oba miasta mają też wzajemnie promować swoje najważniejsze wydarzenia. Sojusz Rzeszowa i Uppsali ma uwypuklić bogactwo kulturowe i artystyczne obu miast. – To zwiększy naszą siłę, nasz przekaz kulturalny – uważa wiceprezydent Krystyna Stachowska.

Do 15 września br. Rzeszów musi złożyć aplikację do konkursu o tytuł ESK 2029. Rywalizacja miast rozstrzygnie się na przełomie 2024 i 2025 roku. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama