Spektakle teatralne, wystawy, szkolenia, warsztaty artystyczne, festiwal – to tylko niektóre elementy projektu „Barwy Pogranicza”, który Rzeszów będzie realizował przez dwa lata z dwoma ukraińskimi miastami.
Po stronie ukraińskiej w projekt zaangażował się Iwano-Frankiwsk i Łuck. Za całość przedsięwzięcia będzie odpowiedzialny Rzeszów. Głównym celem projektu jest stworzenie dynamicznej sieci współpracy miast polsko-ukraińskiego pogranicza w zakresie kultury i opieki społecznej.

„Projekt angażuje różnorodne instytucje społeczne, kulturalne i samorządowe. Jego efektem będą ciekawe wydarzenia prezentujące barwny folklor, a zarazem łączące nowoczesność z tradycją polsko-ukraińskiego pogranicza. Spektakle teatralne, wystawy, szkolenia i warsztaty artystyczne, festiwal „Barwy Pogranicza” – to tylko wycinek z bogatego planu, który będzie realizowany na przestrzeni dwóch lat” – zapowiada Urząd Miasta w Rzeszowie.

Utworzony został ponadto serwis barwypogranicza.pl, na którym można znaleźć można zapowiedzi offowych koncertów, opisy wydarzeń artystycznych, najważniejsze informacje o opiece społecznej i aktualności z postępów współpracy Rzeszowa, Łucka i Iwano-Frankiwska. Serwis dostępny jest w dwóch językach: polskim i ukraińskim.

W ramach projektu zaplanowano również szkolenia dla pracowników samorządowych. Dzięki nim mają zdobyć umiejętności istotne dla prowadzenia wspólnych, polsko-ukraińskich działań. Przyszłą współpracę transgraniczną ma ułatwić także wymiana informacji i doświadczeń przez partnerów po obu stronach granicy.

Projekt będzie realizowany do kwietnia 2015 r. W 90. procentach jest finansowany z pieniędzy Unii Europejskiej. Jego całkowity koszt wyniesie prawie 390 tys. euro.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama