Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Mike Stern
Reklama

Mike Stern, topowy amerykański gitarzysta fusion jazzu, będzie gwiazdą 11. edycji Rzeszów Jazz Festiwal. Koncertowa część imprezy rusza 11 listopada.

W ramach RJF odbędzie się 6 koncertów, a także wystawy (wystawa fotografii z zeszłorocznej edycji autorstwa Beaty Czyżewskiej można już oglądać na parterze Plazy w Rzeszowie).

Pierwszy koncert odbędzie się 11 listopada w kościele oo. Dominikanów w ramach tradycyjnych już Zaduszek. Z solowym recitalem wystąpi harfistka Agnieszka Grela – Fedkowicz.

14 listopada o 18:00 odbędzie się wernisaż prac malarskich wykonanych podczas poprzednich edycji festiwalu, a o 20:00 w Kino za Rogiem Cafe zagra trio gitarzysty Jakuba Żołubaka, prezentujące klimatyczny, przestrzenny jazz z wpływami innych gatunków.

Dzień później (15 listopada) w Rzeszowskich Piwnicach wystąpi legendarny wirtuoz wibrafonu i jego elektrycznej odmiany – Bernard Maseli wraz ze swoim trio Dragonflies Project, które tworzą dwie utalentowane instrumentalistki: Klaudia Wachtarczyk i Justyna Mikrut.

16 listopada, to zgodnie z tradycją festiwalu dzień dla studentów kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas koncertu „Barwy Jazzu” w Rzeszowskich Piwnicach zaprezentują przygotowany przez siebie program zakończony jam session.

Weekend, to czas największych wydarzeń tegorocznego Rzeszów Jazz Festiwalu. 17 listopada w Teatrze Maska odbędzie się wyjątkowy koncert Tribute to Zbigniew Jakubek, prezentujący muzykę zmarłego w maju br. wybitnego pianisty, kompozytora i pedagoga związanego z Rzeszowem. Koncert będzie połączony z premierą pośmiertnej płyty Zbigniewa Jakubka dokończonej przez jego przyjaciół na czele z Markiem Radulim. Tego wieczoru zagra zespół w składzie: Marek Raduli, Rafał Stępień, Tomasz Grabowy, Paweł Dobrowolski.

Na finał, 18 listopada w Teatrze Maska zagra największa jak dotąd gwiazda w 11-letniej historii Rzeszów Jazz Festiwal – amerykański gitarzysta Mike Stern i jego partnerka Leni Stern z zespołem. Mike Stern to absolutnie topowa postać w świecie gitary. Nagrywał i koncertował z wielkim Milesem Davisem, Brecker Brothers czy Jaco Pastoriusem. Wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, uznany za jednego z najważniejszych gitarzystów wszechczasów przez magazyn Down Beat. 

Bilety na płatne wydarzenia dostępne są w serwisie www.niezla-sztuka.pl oraz w sklepie Niezła Sztuka (parter rzeszowskiego Biura Wystaw Artystycznych). Bilety na koncert Jakub Żołubak Trio można również kupować w Kino za Rogiem Cafe.

Program Rzeszów Jazz Festiwal 2023

– 24 października-18 listopada – Plaza Rzeszów –  Beata Czyżewska: Wystawa fotografii koncertowej  – Rzeszów Jazz Festiwal 2022 (wstęp wolny)

– 11 listopada, 19:00 – Agnieszka Grela Fedkowicz – Kościół oo. Dominikanów – Zaduszki Jazzowe u Dominikanów (wstęp wolny)

– 14 listopada, 18:00 – wernisaż prac malarskich powstałych podczas koncertów poprzednich edycji RJF – Rzeszowskie Piwnice, wstęp wolny

– 14 listopada, 20:00 – Jakub Żołubak Trio – Kino za Rogiem Cafe (koncert biletowany)

– 15 listopada, 20:00 – Bernard Maseli Dragonflies Project – Rzeszowskie Piwnice (koncert biletowany)

– 16 listopada, 20:00 – Barwy Jazzu + Jam session – Rzeszowskie Piwnice (wstęp wolny)

– 17 listopada, 20:00 – premiera płyty i koncert „Tribute to Zbigniew Jakubek” (Raduli, Dobrowolski, Stępień, Grabowy) – Teatr Maska (koncert biletowany)

– 18 listopada, 20:00 – Mike Stern Band – Teatr Maska (koncert biletowany) – koncert dofinansowano z budżetu miasta Rzeszów.

Organizatorem Rzeszów Jazz Festiwal jest Tomasz Drachus i Stowarzyszenie Art Motive.

oprac. (pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama