Zdjęcie: Patryk Ogorzałek / Rzeszów News

Zarząd Transportu Miejskiego skompletował już pełną dokumentację, by ratusz ogłosił przetarg na zakup 40 nowych autobusów. Pierwsze mają się pojawić w Rzeszowie jeszcze w tym roku.  

– Przetarg powinien być ogłoszony do dwóch tygodni. Termin składania ofert będzie uzależniony, czy firmy zgłoszą nam pytania do całej procedury. Z tym problemem się mierzymy przy trwającym obecnie przetargu zakup 10 autobusów elektrycznych. Termin składania ofert w tym przypadku miał mijać 4 kwietnia. Z powodu dużej ilości pytań, aż 160, termin wydłużyliśmy do 20 kwietnia – mówi Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, który odpowiada za organizację miejskiej komunikacji.

Przetarg na zakup 40 nowych autobusów będzie drugim już w tym roku na poszerzenie i unowocześnienie floty ZTM. W jego barwach obecnie jeździ ponad 170 autobusów, z czego 80 to pojazdy marki Mercedes i Autosan, które zostały kupione w poprzednim rozdaniu unijnym. Nowe autobusy mają być współfinansowane z funduszy na lata 2014-2020.

– Z 40 autobusów, 30 będzie przegubowych o długości 18 metrów, a 10 pozostałych 12-metrowych – wyjaśnia dyrektor Kowalska. Wszystkie pojazdy będą zasilane olejem napędowym.

Przegubowce mają jeździć na najbardziej popularnych liniach, m.in. 18 i 19. W Rzeszowie tego typu pojazdów bardzo brakuje, bo ZTM ma tylko jeden obsługiwany przez MPK. Miasto zakłada, że w tym roku na rzeszowskie ulice wyjedzie 20 przegubowców i 10 autobusów 12-metrowych. Pozostałych 10 przegubowców ma być dostarczonych w 2018 roku.

Zakup 40 tradycyjnych i 10 elektrycznych autobusów to początek poważniejszych zakupów na rzecz poprawy miejskiej komunikacji. Łącznie ZTM zamierza w najbliższych latach kupić 130 autobusów. Pod koniec br. zaplanowany jest przetarg na kupno 60 kolejnych pojazdów. Część z nich będzie zasilana olejem napędowym, a część gazem. Te autobusy mają systematycznie pojawiać się w Rzeszowie w latach 2018-2019.

To nie koniec. W 2018 roku ZTM wybierze się na kolejne zakupy. Zamierza zamówić 20 autobusów hybrydowych lub elektrycznych. Miasto szacuje, że na kupno nowych pojazdów wyda łącznie ok. 500 mln zł.  W tej kwocie mieści się nie tylko zakup samych autobusów, ale również budowa zaplecza technicznego dla e-autobusów.  Główna stacja ładowania baterii stanie na ponad 40-arowej działce przy ul. Lubelskiej. Dwie pozostałe stacje do szybkiego ładowania przy ul. Bardowskiego koło dworca PKP.

Mają być również trzy ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów na ul. Słowackiego przy parkingu obok ratusza, druga na al. Cieplińskiego na wysokości pomnika Sikorskiego, trzecia na al. Rejtana po przeciwnej stronie galerii handlowej Millenium Hall.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku w Rzeszowie pojawiają się także elektryczne taksówki, które zamierza wprowadzić rzeszowska firma Eco Taxi. O szczegółach rozwoju transportu publicznego pisaliśmy TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama