W Rzeszowie religia w szkole wciąż przyciąga największą liczbę uczniów w kraju. Z danych Urzędu Miasta wynika, że chęć uczestnictwa w lekcjach religii zadeklarowało 77,6 proc. wszystkich uczniów.
W porównaniu do innych miast w Polsce, stolica Podkarpacia jest zdecydowanym liderem.
Rzeszowscy uczniowie na lekcjach religii
W szkołach podstawowych w Rzeszowie, frekwencja na lekcjach sięga 90 proc., natomiast w szkołach średnich 64,5 proc. To najwyższy wynik w Polsce i jednocześnie wyraźny sygnał, że w Rzeszowie religia wciąż odgrywa znaczącą rolę w edukacji młodzieży.
Podkarpacie od lat jest postrzegane jako region, w których tradycja kulturowa i religijna pozostaje silnie zakorzeniona. Obecne wyniki w Rzeszowie potwierdzają ten obraz. Udział w lekcjach religii wciąż jest znacznie wyższy niż w większości dużych miast Polski, w tym w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu. Warto jednak zaznaczyć, że z roku na rok liczba uczniów uczestniczących w lekcjach religii, także w Rzeszowie, spada.
Religia a edukacja zdrowotna
Specyfika Podkarpacia przejawia się w tym, że katecheza pozostaje istotną częścią życia szkolnego. W regionie, w którym religia historycznie łączy się z lokalną tradycją i tożsamością, liczby nie dziwią. W szkołach podstawowych uczestnictwo w lekcjach religii sięga praktycznie niemal pełnej frekwencji, a w szkołach średnich ponad połowa uczniów deklaruje udział.
Jednocześnie wciąż widać spadek zainteresowania wraz z wiekiem uczniów, co jest trendem zauważalnym nie tylko w Rzeszowie, ale i w innych miastach. Warto zaznaczyć, że nowy przedmiot w szkołach, czyli edukacja zdrowotna, znajduje się u rzeszowskich uczniów na przeciwnym biegunie zainteresowania.
Z listopadowych danych wynika, że na nieobowiązkowe jak dotąd lekcje edukacji zdrowotne uczęszcza zaledwie 14,49 proc. uczniów. Ten wskaźnik czyni stolicę Podkarpacia miastem wojewódzkim z najniższą frekwencją w całym kraju.
We Wrocławiu o połowę mniej
Dla porównania, w Białymstoku frekwencja na lekcjach religii wynosi 72,9 proc., w Katowicach 53 proc., a w Warszawie już tylko 43 proc. Szczecin i Wrocław plasują się na końcu zestawienia z wynikiem kolejno 36 i 35 proc. wszystkich uczniów.
Te liczby pokazują wyraźną różnicę między regionami bardziej związanymi z tradycją religijną, a dużymi ośrodkami miejskimi na zachodzie kraju, gdzie udział w lekcjach religii spada wraz z wiekiem.
Od września 2024 r. lekcje religii mogą odbywać się w grupach międzyoddziałowych, a ocena z tych zajęć nie jest wliczana do średniej na świadectwie szkolnym. Od tego roku szkolnego zajęcia trwają jedną godzinę tygodniowo i mają odbywać się bezpośrednio przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Zasada ta nie obowiązuje oddziałach szkół podstawowych, w których wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcje religii lub etyki.
(PAP)
Czytaj więcej:
Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]
![Niedźwiedź w centrum miasta. Mieszkańcy przerażeni spacerem drapieżnika [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/niedzwiedzi-przemysl-218x150.jpg)



![Pijani rodzice za kierownicą na Podkarpaciu. W autach wieźli małe dzieci [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pijani-rodzice-kierowcy-218x150.jpg)











![Wielofunkcyjny kompleks sportowy przy ul. Wyspiańskiego ukończony [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/vvvv-218x150.jpg)

![Mieszkańcy Rzeszowa mają dość. Po latach obietnic wyszli na tory i żądają bezpiecznego przejścia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/tory-zawiszy-rzeszow5-218x150.jpg)


![Gumowe ronda w Rzeszowie już działają. Czy eksperyment za 40 tysięcy sprawdza się? [FILM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/gumowa-ronda-rzeszow-pierwsz-test-poniedzialek-01-218x150.jpg)
![II Zlot Zabytkowych Autobusów w Rzeszowie przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zlot-autobusow-rzeszow2026-5-218x150.jpg)








![“Elektronik” w Rzeszowie zyskuje potężnego partnera. Współpraca otworzy uczniom drzwi do kariery [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/elektronik-rzeszow-umowa0-218x150.jpg)
![Pięści i kopnięcia w ruch. Sukces studentki WSPiA w kickboxingu. Złoty medal! [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Nowy-projekt-2-218x150.jpg)

![Szkoła w Rzeszowie za 20 milionów gotowa. Teraz czas na odbiór inwestycji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Szkola-Podstawowa21Rzeszow-2-218x150.jpg)
![Letni sezon nad wodą na Podkarpaciu wystartował. Trzy kąpieliska w regionie już są otwarte [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zwirownia-rzeszow1-218x150.jpg)



![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)




![Niedźwiedź w centrum miasta. Mieszkańcy przerażeni spacerem drapieżnika [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/niedzwiedzi-przemysl-100x70.jpg)


![Wielofunkcyjny kompleks sportowy przy ul. Wyspiańskiego ukończony [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/vvvv-324x235.jpg)