Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

W ciągu miesiąca liczba mieszkańców Rzeszowa wzrosła o ponad połowę – wynika z raportu Unii Metropolii Polskich. – To stawia przed nami ogromne wyzwania – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Od początku wojny, do Polski przyjechało 2,2 mln osób – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich, skupiającej 12 największych miast. To oznacza, że w naszym kraju mieszka już prawie 3 miliony 200 tysięcy Ukraińców i Ukrainek.

Z badań wynika również, że przeważająca większość Ukraińców, bo aż 70 proc., zdecydowała się zatrzymać u nas na dłużej. A to oznacza, że w ciągu jednego miesiąca liczba mieszkańców Rzeszowa wzrosła aż o 53 proc.

– To największy procentowy wzrost spośród największych miast Polski zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Dla przykładu, w wyniku napływu uchodźców, liczba mieszkańców Białegostoku zwiększyła się o 12 proc., Warszawy o 15 proc., Gdańska o 34 proc., a Katowic o 33 proc.

– Będziemy potrzebowali zewnętrznych środków m.in. na budowę nowych szkół, przedszkoli i mieszkań, z których będą mogli korzystać ci, którzy zdecydują się zostać w Rzeszowie na dłużej – dodał prezydent Rzeszowa.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Z raportu wynika, że w Rzeszowie mieszka dziś 104,7 tys. obywateli Ukrainy, w tym 30,8 tys. dzieci. To oznacza, że liczba wszystkich mieszkańców przekroczyła 301 tys., a jeszcze na początku lutego oficjalne dane mówiły o 198 tys. mieszkańców. 

Z raportu dowiadujemy się też, że w efekcie napływu uchodźców z Ukrainy populacja Polski po raz pierwszy w historii przekroczyła 40 milionów osób.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama