Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie wreszcie zacznie wydawać e-bilety na przejazd autobusami MPK. Początek od 8 lipca. Pasażerowie mają w końcu powody do zadowolenia, ale zasilać e-bilet przez internet będą mogli dopiero od września.

[Not a valid template]

 

O tym, że karta elektroniczna będzie wydawana od najbliższej środy poinformowała w piątek Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Wprowadzanie tzw. e-biletów obrosło już legendą. Dat wprowadzania go w mieście było już tyle, że trudno zliczyć terminy. Miał być na ubiegłorocznych wakacjach, miał być od września, miał być do końca 2014 r., potem w lutym, aż w końcu przyszedł lipiec, choć deklarowano, że w drugiej połowie czerwca pasażerowie wreszcie będą mogli odbierać e-bilety.

Bilet trasowany zostaje

W końcu przyszedł czas, że karty elektroniczne trafią do pasażerów. Na zlecenie ZTM wyprodukowano ich na początek 50 tys., za co spółka zapłaciła ok. 300 tys. zł. Przez ostatnie miesiące e-bilety leżały w szufladach. Od najbliższej środy będą wydawane w Punktach Obsługi Podróżnego ZTM przy ul. Lisa Kuli, Trembeckiego, Targowej, Grottgera, a także w dwóch galeriach handlowych „Plaza” i „Nowy Świat”.

E-bilety będą wydawane za darmo. Aby go otrzymać, trzeba będzie wypełnić na miejscu wniosek lub przez internet na stronie ebilet.erzeszow.pl. Nie trzeba wcześniej wyrabiać koniecznego zdjęcia, bo w POP-ach będzie istniała możliwość zrobienia fotografii.

Osoby, które na co dzień korzystają z ulg, muszą pokazać dokument potwierdzający prawo do zniżek. Dotyczy to uczniów, studentów, a także innych osób, które mają prawo do ulg oraz bezpłatnych przejazdów autobusami MPK.

Na e-bilecie będą bilety pięciodniowe, miesięczne, sieciowe, trasowane i semestralne. Ważne – ZTM wycofał się z pomysłu zastąpienia biletu trasowanego (dojazd z jednego punktu do drugiego wieloma liniami) na rzecz biletu liniowego (tylko jedną). Bilet trasowany zostanie, liniowy ma być dodatkową opcją. Na jej wprowadzenie muszą się zgodzić radni.

Na początek 50 zł

Karta elektroniczna, na której będzie imię i nazwisko oraz zdjęcie, ma być wydawana na miejscu. Osoby poniżej 16. roku życia muszą przyjść z rodzicem lub prawnym opiekunem. E-bilet oznacza, że nie trzeba będzie posiadać dokumentów, które uprawniają pasażerów do zniżek lub darmowych przejazdów. Mało tego – jeżeli ktoś zapomni kartę, to nie musi się martwić, bo specjalny system jest w stanie sprawdzić, czy dana osoba zapłaciła za bilet okresowy.

Advertisement

– Takiej możliwości jeszcze nie było – mówiła Anna Kowalska.

Pierwszą kartę trzeba doładować kwotą 50 zł, kolejne zaczynać się będą od 10 zł.

Jeżeli ktoś zgubi e-bilet, za wydanie duplikatu będzie musiał zapłacić 20 zł. Korzystanie z karty ma być proste. Wystarczy ją zbliżyć do kasownika, którego nie trzeba będzie nawet dotykać. ZTM wtedy będzie też wiedział, jakie jest zainteresowanie pasażerów na poszczególnych liniach.

To, czy pasażer rzeczywiście zapłacił e-biletem za przejazd autobusem MPK weryfikować będą kontrolerzy wyposażeni w specjalne czytniki.

Przez internet nie tak szybko

Ale jeśli ktoś myśli, że za bilet okresowy będzie mógł zapłacić przez internet, to musi się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Płatność on-line będzie dopiero od września, co też oznacza, że za bilety jednorazowe kartą elektroniczną pasażerowie na razie nie zapłacą. Od 8 lipca z e-biletu korzystać będą ci, którzy kupią bilety okresowe.

E-bilet ma się stać docelowo Rzeszowską Kartą Miejską, którą będzie można płacić także za wejście do miejskich instytucji, np. na basen, do teatru, czy trasy podziemnej. Kartę wykorzystywać będzie można również do płacenia za parkowanie w Rzeszowie, gdy w tym roku ruszy płatna strefa. Wtedy też pasażerowie będą mogli kartą płacić w MPK za bilety jednoprzejazdowe.

ZTM chciałby również, by Rzeszowską Kartą Miejską można było płacić za przejazdy pociągami regionalnymi. – We Wrocławiu takie rozwiązanie funkcjonuje – twierdzi Anna Kowalska, dodając, że w tej sprawie prowadzone są rozmowy z samorządem wojewódzkim.

Kiedy na e-bilet zostaną wprowadzone możliwości płacenia za usługi niezwiązane z MPK? Terminy nie są znane.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama