Branża outsourcingowa może w Rzeszowie dynamicznie się rozwijać. Rzeszów może być miastem, do którego będą się przenosić ukraińscy przedsiębiorcy – twierdzi w najnowszym raporcie Fundacja Pro Progressio.

Fundacja, która realizuje projekty związane z rozwojem branży outsourcingowej w Polsce, sprawdziła, jaki jest potencjał stolicy Podkarpacia. Z raportu Pro Progressio wynika, że Rzeszów to dynamicznie rozwijające się miasto, atrakcyjne dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

– Rzeszów należy niewątpliwie do tej grupy polskich miast, które mocno rozwijają się biznesowo i wzrost ten w nadchodzących latach będzie się umacniał. Miasto jest naturalnym satelitą biznesowym Krakowa i może z powodzeniem przyciągać do siebie firmy, które już w tej chwili prowadzą działalność operacyjną w stolicy Małopolski – uważa Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.

Zainteresowanie Ukraińców

Autorzy raportu twierdzą, że Rzeszów to wschodząca lokalizacja na mapie outsourcingu, gdzie w szczególności branża IT ma coraz silniejszą pozycję. Fundacja uważa, że stolica Podkarpacia może pochwalić się nowoczesnymi powierzchniami biurowymi, dobrze dobranymi kierunkami nauczania, a władze Rzeszowa są otwarte na nowych inwestorów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

– To czynniki, dzięki którym branża outsourcingu oraz centra usług wspólnych mogą w dynamiczny sposób rozwijać się w Rzeszowie. Stolica Podkarpacia ma jeszcze jeden plus. W ostatnich miesiącach obserwujemy coraz silniejsze zainteresowanie przedsiębiorców z Ukrainy, którzy chcą przenosić do Polski część swojej działalności operacyjnej, głównie dotyczy to firm z branży IT. Rzeszów, jako bliski sąsiad Ukrainy, może stać się dla tych firm doskonałą lokalizacją i w Polsce i w Unii Europejskiej – uważa prezes Doktór.

Coraz więcej biur i magazynów

Fundacja przypomina w raporcie, że autem Rzeszowa jest obecność Doliny Lotniczej, działa u nas coraz więcej firm informatycznych. Siedzibę w stolicy Podkarpacia mają firmy z branży finansowo-księgowej, logistycznej ale także call center. Obecnie w Rzeszowie jest co najmniej 30 firm, które świadczą różne usługi outsourcingowe.

Na potrzeby kolejnych firm powstaje nowoczesna infrastruktura biurowa, jak choćby budynek SkyRes Warszawska (nowoczesny budynek biurowy klasy A). W 2014 r. w Rzeszowie otworzyły się m.in. Mobica, Randstad i Reslogistic Fundacja Pro Progressio uważa, że to wszystko wpływa na innowacyjny wizerunek miasta.

W Rzeszowie jest obecnie 75 tys. m kw. powierzchni biurowej, a w budowie blisko 30 tys. nowej. Średni miesięczny czynsz w budynkach klasy A waha się w granicach 11-12 euro.

W stolicy Podkarpacia jest prawie 130 tys. m kw. powierzchni magazynowej, w budowie kolejne 26 tys., docelowo ma być prawie 110 tys. m kw. Średni czynsz wynosi 3-4,2 euro.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W Rzeszowie działa prawie 22,5 tys. firm.

Zarobki

Jak wyglądają pensje? Pracownicy działów „zarządzanie zobowiązaniami” i „zarządzanie należnościami” ze znajomością jeżyka angielskiego zarabiają od 3 tys. zł (stanowisko młodszego księgowego) do 7250 zł (menedżerowie).

Z kolei pracownicy call canter znający język angielski zarabiają średnio od 2250 zł (młodszy konsultant) po 10 tys. zł (menedżer). Osoby zatrudnione na stanowiskach o profilu IT zarabiają średnio od 4 950 zł (net. Developer) czy 5,5 tys. zł (C++ Developer). Na wyższe pensje mogą liczyć pracownicy ze znajomością języka niemieckiego lub rosyjskiego. Podane zarobki to kwoty brutto.

Fundacja podkreśla, że potencjał Rzeszowa dla firm z sektora outsourcingu został dostrzeżony podczas lutowej gali CEE Shared Services & Outsourcing Awards 2015. Międzynarodowe jury, w którego skład wchodzili dyrektorzy zarządzający oraz menadżerowie takich potentatów, jak Skanska, Deloitte, PwC, Aspire czy Vastint przyznało Rzeszowowi prestiżowy tytuł „Wschodzącej Gwiazdy Outsourcingu 2015 w Polsce”.

Atutem A4 i lotnisko

Pro Progressio podało również, że w Rzeszowie stopa bezrobocia utrzymuje się na stabilnym poziomie. W 2014 r. wynosiła 7,7 proc, w 2013 – 8,4 proc. Autorzy raportu uważają także, że kierunki studiów na 9 rzeszowskich uczelniach odpowiadają na zapotrzebowanie rozwijającego się biznesu. To m.in. nauka języków obcych na wysokim poziomie. Podkreślono, że Politechnika Rzeszowska jest jedną z pierwszych uczelni w Polsce, która kształci przyszłych pilotów.

W Rzeszowie studiuje prawie 60 tys. osób.

Kolejnym atutem Rzeszowa – według autorów raportu – jest sąsiedztwo wspomnianego Krakowa i szybkie połączenie ze stolicą Małopolski dzięki autostradzie A4. Fundacja uważa, że innym, ogromnym autem stolicy Podkarpacia, jest też lotnisko w Jasionce.

Fundacja Pro Progressio uważa, że Rzeszów tworzy korzystną atmosferę dla realizacji inwestycji, stosując system ulg podatkowych. Autorzy raportu przypominają o funkcjonowaniu Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis” i strefie ekonomicznej „Rzeszów-Dworzysko”.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama