Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Już ponad połowa ulicznego oświetlania w Rzeszowie jest oparta na technologii LED. Dzięki temu, miasto zużywa mniej prądu.

Wymiana klasycznego oświetlenia na LED-owe jest jednym z ekologicznych rozwiązań wprowadzanych w Rzeszowie. – Spora część latarni pracuje już w oparciu o oprawy LED-owe, a będzie ich znacznie więcej – zapowiada Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W całym Rzeszowie jest ponad 20 tys. lamp ulicznych. Nie wszystkie są własnością miasta: około 40 proc. to własność spółki PGE Dystrybucja, której miasto nie może modernizować. Pozostałe latarnie są sukcesywnie wymieniane na oświetlenie LED-owe.

Już ponad połowa miejskich opraw działa w oparciu o tę energooszczędną i bardziej ekologiczną technologię (6579 latarni). Pozostałe Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie ciągle modernizuje. 

Taniej i równie jasno

– Wymiana lamp na LED-owe jest niezwykle ważna, zwłaszcza, że w 2022 roku koszty zakupu i dystrybucji energii na potrzeby oświetlenia Rzeszowa były ponad dwukrotnie wyższe, niż rok wcześniej – uzasadnia Andrzej Maciejko, dyrektor MZD w Rzeszowie.

Zwykła lampa o mocy 150W, w ciągu roku zużyje ok. 676 kWh energii. Odpowiednik LED zużyje w tym samym czasie tylko 320 kWh. Z kolei gdy lampa o mocy 250W pochłonie ok. 1096 kWh prądu, LED będzie potrzebował zaledwie 480 kWh.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– To ponad dwukrotna oszczędność na każdej zamontowanej lampie – zwracają uwagę miejscy urzędnicy. 

Nie tylko przy drogach 

Przy projektowaniu i budowie nowych dróg, miasto montuje przy nich oświetlenie LED. Takie lampy stanęły m.in. przy ul. Zygmunta I Starego (21 słupów), ul. Potockiego (33 słupy) czy przy Olszynkach nad Wisłokiem (32 słupy).

„LED-y” montuje się nie tylko przy drogach. W tym roku będą też przy pięciu wiatach rowerowych: w parku przy Cieplińskiego, przy stadionie miejskim oraz przy przystankach: Rejtana/Paderewskiego, Łukasiewicza pętla, Powstańców Warszawy Politechnika.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama