Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Rzeszowianie mogą sobie pozwolić na więcej niż mieszkańcy Przemyśla, Krosna i Grudziądza – ostatni w zestawieniu. Jednocześnie mogą zatankować dużo mniej niż kierowcy Jastrzębia-Zdroju.

Eksperci multiporównywarki rankomat.pl sprawdzili, ile paliwa za średnie zarobki netto mogą kupić mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu. Wykorzystali do tego dane GUS o średnich wynagrodzeniach brutto w powiatach za 2021 rok oraz notowania średnich cen paliw w województwach ze strony autocentrum.pl (dane z 12 sierpnia 2022 r.).

Od danych o zarobkach odjęto proporcjonalne wartości ubezpieczeń i zaliczkę na podatek zgodnie z założeniami umowy o pracę oraz Polskiego Ładu. 

Rzeszów w liczbach 

Średnie zarobki rzeszowian na poziomie 4469 zł netto miesięcznie sprawiły, że ich miasto znalazło się na 14. miejscu zestawienia ex aequo ze Szczecinem. Taka wypłata pozwala na zakup 667 litrów benzyny, 633 litrów oleju napędowego albo 1405 litrów gazu LPG.

Z podkarpackich miast na prawach powiatu, w gorszej sytuacji jest Przemyśl (54. miejsce), Tarnobrzeg (57. miejsce) i Krosno (60. miejsce). Rzeszowianie zarabiają średnio 744 zł więcej niż np. krośnianie. Tym samym mogą kupić nawet kilkaset litrów paliwa więcej.   

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!
Miasta na podium 

Na pierwszym miejscu rankingu jest Jastrzębie-Zdrój z województwa śląskiego. Tam, średnie wynagrodzenie netto wynosi 6456 zł. Za te pieniądze można kupić 961 l benzyny, czyli o 294  l więcej niż może sobie pozwolić rzeszowianin, 909 l oleju napędowego (276 l więcej), albo 2050 litrów gazu LPG (645 l więcej). 

Na drugim miejscu listy znalazła się Warszawa, na trzecim Sopot. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama