Bohaterowie Paneuropy stawili czoła smogowi, pandemii COVID-19, bronili praw mniejszości. Teraz pomagają Ukraińcom. Akcja najnowszej odsłony komiksu „Paneuropa” rozgrywa się m.in. w Rzeszowie.
Komiks „Paneuropa” od 2019 roku wydawany jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Piąta odsłona komiksu zatytułowana jest „Solidarni z Ukrainą”.
Bohaterowie Paneuropy – zarówno ci, którzy pojawili się w poprzednich częściach, jak czarownik Jan Twardowski, jak i ci, którzy debiutują na łamach komiksu, np. bogini światła i nadziei Zorza – wspólnie stawiają czoła siłom zła ze wschodu.
Siłom, które próbują wykorzystać tragedię uchodźców i zniszczyć jedność Europejczyków.
Historia opowiedziana w komiksie jest dedykowana obywatelom Ukrainy, którzy po zbrojnym ataku Rosji zostali zmuszeni opuścić swoją ojczyznę i szukać pomocy m.in. w Polsce oraz wszystkim, którzy wyciągnęli pomocną dłoń w ich stronę.
Ludzie, którzy znaleźli bezpieczne schronienie w naszym kraju, otrzymali wsparcie od instytucji realizujących projekty współfinansowane przez Unię Europejską. Uchodźcy odwiedzili m.in. Rzeszowskie Piwnice.
Zwykli Polacy
– Komiks od zawsze podejmuje istotne tematy, takie jak równość, poszanowanie prawa czy wsparcie dla osób potrzebujących – mówi Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i pomysłodawca komiksu.
– W tegorocznej Paneuropie chcemy to pokazać. Te cechy są widoczne w bohaterach naszego komiksu, ale widać je przede wszystkim w przedstawicielach społeczeństwa obywatelskiego, którzy robią wiele dla osób słabszych i potrzebujących wsparcia – dodaje.
Fabuła komiksu, jak twierdzą jego pomysłodawcy, pokazuje wysiłki ludzi, którzy stanęli na wysokości zadania i nie odwrócili się plecami do tych, którzy poświęcają życie za nas. – To także historia o nas samych, bo pokazuje zwykłych Polaków – mówi Rysz.
Stać po jasne stronie
Twórcami tegorocznej Paneuropy są czołowi polscy artyści. Scenariusz stworzyli: Berenika Kołomycka i Dominik Szcześniak. Ilustracje wykonali Grzegorz Pawlak (debiutuje w tej serii sagi), Rafał Szłapa, Przemysław Truściński, Wojciech Stefaniec i Robert Służały.
Według Służałego, tworzenie tego typu komiksu jest dużym wyzwaniem. Miał on zilustrować w sposób wrażliwy a zarazem jak najbardziej atrakcyjny dla czytelników ważne społecznie tematy – przede wszystkim wymuszoną wojną migrację Ukraińców do Polski.
– Było dla mnie bardzo ważne, żeby czytelnik dobrze odczytał charakterystykę postaci fantastycznych, które stoją po dobrej, jasnej stronie – podkreśla Robert Służały, dodając, że sam utożsamia się z bohaterami komiksu.
Komiks do pobrania
Do pracy nad najnowszą Paneuropą zaproszono też twórców z Ukrainy. Fragmenty fabuły zilustrowały Daria Bairamova i Bohdana. Okładkę, która prezentuje m.in. rzeszowskie inwestycje narysował Igor Barańko, którzy wydawał m.in. komiksy na rynek amerykański.
Komiks „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” miał swoją premierę w dniach 7-8 października na Międzynarodowym Festiwalu Gier i Komiksu w Łodzi, był również prezentowany na Targach Książki w Katowicach (w dniach 3-5 listopada).
Komiks elektroniczny w wersji polskiej, ukraińskiej i angielskiej można pobrać ze strony Przedstawicielstwa KE w Polsce. We współpracy z Pszczyną komiks przetłumaczono także na język śląski i jest dostępny w e-wersji (docelowo powstanie także w druku).
oprac. (ram)
redakcja@rzeszow-news.pl