Rzeszów, Nowy Sącz i Sopot – to zdaniem ośrodka dialogu i analiz THINKTANK najlepiej zarządzane miasta w Polsce. Wyróżnienie otrzymał prezydent Tadeusz Ferenc.

Ośrodek THINTKANK przyznał wyróżnienia w trzech kategoriach: miasta do 60 tys., 120 tys. oraz powyżej 120 tys. mieszkańców. Wybór najlepszych samorządów opierał się na kilkunastu kluczowych wskaźnikach, takich jak m.in. skala bezrobocia, zadłużenie, udział środków własnych oraz unijnych w budżecie czy wydatki na edukację, transport oraz administrację.

Uwzględniono również liczbę nowo wybudowanych mieszkań, podmiotów gospodarczych (na 10 tys. mieszkańców) czy przeciętne wynagrodzenie miesięczne w ostatnich latach. Miasta z czołówki rankingu musiały się również wykazać działaniami na rzecz ochrony środowiska.

Rzeszów na czele

Wśród największych polskich miast najlepiej oceniono Rzeszów. THINTKANK podkreśla, że stolica Podkarpacia w ciągu ostatnich trzech lat dwukrotnie zwiększyła wydatki na transport. Ośrodek uważa, że ten wynik jest „wyjątkowo imponujący”.

Rzeszów jest ponadto jedynym miastem w rankingu gdzie odnotowano dodatnie saldo migracji – z 1,0 w 2010 r. na 2,1 w 2013 r. Tuż za Rzeszowem uplasowała się Zielona Góra. Na trzecim miejscu znalazł się Poznań.

– Rzeszów rozbił bank – powiedzieli organizatorzy.

– Brak wśród zwycięzców największych polskich aglomeracji – Warszawy, Krakowa, Łodzi czy Wrocławia – oraz ich liderów pokazuje, że wysokie budżety niekoniecznie idą w parze z efektywnością działania – podkreśla ośrodek THINTKANK.

Ferenc najlepszy

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc został jednocześnie zwycięzcą rankingu liderów ośrodków miast powyżej 120 tys. mieszkańców. Ferenc otrzymał wyróżnienie „za wyjątkowe poparcie społeczne oraz inicjatywy służące mieszkańcom”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

THINTKANK uważa, że Ferenc ma spory udział w tym, że Rzeszów stał się liczącym ośrodkiem gospodarczym, akademickim oraz kulturalnym, przyciągającym nowych mieszkańców i studentów.

Drugie miejsce w tej samej kategorii zajął Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, a trzecie Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Jak wypadli inni?

Wśród miast średniej wielkości (do 120 tys.) najwyżej sklasyfikowano Nowy Sącz. Najlepszym liderem samorządności w tej kategorii został Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Najwyżej ocenionym miastem do 60 tys. mieszkańców został Sopot. Najlepszym liderem samorządności wśród najmniejszych polskich miast uznano Wadima Tyszkiewicza, prezydenta Nowej Soli.

Wyróżnienia przyznano podczas sesji „Miasta Przyszłości”, która odbyła się 8-9 lipca w Centrum Konferencyjnym na Stadionie Narodowym w Warszawie.

THINKTANK

Ośrodek na co dzień zajmuje się inspirowaniem polskich decydentów do szerszego, wielowymiarowego spojrzenia na rzeczywistość oraz budowanie mostów między sferami, które zazwyczaj się nie przenikają: publicznym i prywatnym, teorią i praktyką, wiedzą i intuicją.

W radzie strategicznej ośrodka zasiadają m.in. Henryka Bochniarz, prof. Jerzy Buzek, prof. Jerzy Hausner, prof. Danuta Hübner, Aleksander Kwaśniewski, Jacek Santorski, Krzysztof Zanussi.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama