Siedziba Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego będzie w Rzeszowie

11
Reklama

Nie w Przemyślu, jak pierwotnie planowano, a w Rzeszowie będzie siedziba Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego. Tak ostatecznie zdecydowało Ministerstwo Finansów – dowiedział się Rzeszów News.

 

W czwartek w ratuszu władze Rzeszowa zorganizowały konferencję z udziałem podkarpackich posłów i samorządowców, by wyrazić zaniepokojenie w związku z reformą administracji celnej i skarbowej, która wejdzie w życie 1 marca 2017 r.

Ustawa łączy służbę celną i skarbową oraz urzędy kontroli skarbowej w jeden urząd – Krajową Administrację Skarbową. Jej celem jest zwiększenie wpływów do budżetu poprzez uszczelnienie systemu podatkowego, zmniejszenie biurokracji i przeniesienie części pracowników do pomocy podatnikom i przedsiębiorcom.

Reforma wywołała protesty celników, którzy obawiają się zwolnień. Na Podkarpaciu zmiany dotkną około 3,5 tysiąca osób, które dzisiaj pracują w izbie skarbowej, urzędzie kontroli skarbowej i jej oddziałach, a także izbie celnej i podlegającej jej pięciu urzędach. Dzisiaj podkarpacka siedziba UKS znajduje się w Rzeszowie, siedziba Izby Celnej jest w Przemyślu.

Degradacja do roli miasta powiatowego

W każdym województwie powstaną teraz duże Urzędy Celno-Skarbowe, które mają spinać działalność wszystkich tych służb. Projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Finansów zakładał, że siedziba Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego znajdzie się w Przemyślu, co wywołało protest władz Rzeszowa. Słuszny, bo nikt się nie spodziewał, że taka instytucja powstanie poza stolicą województwa, gdzie jest najwięcej firm.

– Zlikwidowanie siedziby dotychczasowych urzędów w Rzeszowie spowoduje zdegradowanie w tym zakresie stolicy województwa podkarpackiego do roli miasta powiatowego. W konsekwencji może się to odbić na dalszym rozwoju miasta – alarmował ratusz.

Na czwartkową konferencję do ratusza przyjechała podkarpacka posłanka Platformy Obywatelskiej Krystyna Skowrońska, a także przemyski poseł Ruchu Kukiz’15 Wojciech Bakun. Byli też przedstawiciele samorządu przemyskiego. Co było do przewidzenia, Przemyśl z ulokowania w tym mieście siedziby Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego bardzo się ucieszył.

Rzeszów protestuje. Protestują również związkowcy z „Solidarności” działającej w rzeszowskim Urzędzie Kontroli Skarbowej. Ich zdaniem na Podkarpaciu powinny działać dwa Urzędy Celno-Skarbowe: w Rzeszowie, jako stolicy województwa, oraz w Przemyślu, bo znajduje się blisko granicy polsko-ukraińskiej. Im więcej odpraw na przejściu, tym do budżetu trafiają większe wpływy. „Solidarność” uważa, że jeżeli na Podkarpaciu ma być tylko jeden Urząd, to powinien znajdować się w Rzeszowie.

Przenieśli Gazownię. Co jeszcze?

Aby sprawę rozjaśnić warto podać kilka liczb. W samej Izbie Skarbowej w Rzeszowie pracuje ok. 160 osób, w podległych jej 22 urzędach na Podkarpaciu kolejnych 1650 osób. Urząd Kontroli Skarbowej zatrudnia w Rzeszowie ok. 200 osób, w oddziałach UKS w Jaśle pracuje ok. 60 osób, w Tarnobrzegu ok. 40 osób i Przemyślu ok. 70 osób.

Z kolei Izba Celna w Przemyślu zatrudnia 416 osób. Podległe jej urzędy w Przemyślu, Rzeszowie i Krośnie odpowiednio 588, 172 i 155 osób.

Na pracowników służb celnych i skarbowych padł blady strach, czy będą nadal pracować w nowej strukturze administracyjnej, czy będą musieli dojeżdżać do Przemyśla. Wielu z nich na takie rozwiązanie nie chce się zgodzić. Nie podoba się to również przedsiębiorcom z całego województwa podkarpackiego.

– Rzeszów bardzo szybko się rozwija. Nasz budżet na 2017 r. wyniesie 1,3 mld zł. Z każdym rokiem jest coraz wyższy, a niestety przenoszone są urzędy. Przeniesiono Gazownię, Intercity i nie wiadomo, co będzie następne – mówił w czwartek Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Poseł Wojciech Bakun przekonywał z kolei, że jedyną konsekwencją planowanej reformy jest zniesienie Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie. – Ale kompetencje wszystkich służb zostaną zachowane – mówił poseł Ruchu Kukiz’15.

Posłanka Krystyna Skowrońska mówiła, że po wejściu w życie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej każdy z pracowników służb skarbowych i celnych będzie musiał dostać nową umowę o pracę. – Nie wszyscy pracownicy z kompetencjami będą mogli otrzymać zatrudnienie – przewiduje posłanka PO.

Zdenerwowany Tadeusz Ferenc w pewnym momencie zapytał, kiedy oddział TVP zostanie przeniesiony z Rzeszowa do Przemyśla.

Ministerstwo zmienia plan

Gdy konferencja trwała, a jej uczestnicy wymieniali się kolejnymi argumentami, do nas dotarła informacja z Ministerstwa Finansów, że resort zrezygnował jednak z tworzenia siedziby Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu. – Po przeprowadzonych analizach zdecydowaliśmy, że Urząd będzie w Rzeszowie – oznajmiła nam Aleksandra Adamczyk z Ministerstwa Finansów.

Natychmiast tę informację przekazaliśmy uczestnikom konferencji. Tadeusz Ferenc odetchnął z ulgą. Kilka godzin później z resortu finansów otrzymaliśmy pisemne potwierdzenie, że siedziba Urzędu będzie w Rzeszowie. – Projekt rozporządzenia będzie niebawem dostępny na stronach BIP Rządowego Centrum Legislacji – zapowiedziało ministerstwo.

Stworzenie Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Rzeszowie w praktyce oznacza zniesienie Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie i Izby Celnej w Przemyślu. – Oznacza to likwidację stanowisk kierowniczych w tych jednostkach – przekazało nam Ministerstwo Finansów.

Ile osób może stracić pracę? Jeszcze nie wiadomo.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

11 KOMENTARZE

 1. Żenująca niestety była znajomość tematu u osób, które odpowiadały za tę konferencję. Całkowite mieszanie zarówno obecnych nazw urzędów, jak również urzędów które powstaną w ramach reformy.

 2. co za bezmózgowiec to pisał cytuję ” a także izbie celnej i podlegającej jej pięciu urzędach.” skąd chłopie wziąłeś 5 urzędów podległych pod Izbę Celna w Przemyślu . Skoro jest tylko w Przemyślu, Krośnie i Rzeszowie. To wyższa matematyka dla Ciebie chyba do 5

 3. Naucz się pisać po polsku zanim publicznie zaczniesz wyzywać innych.
  Wiejskim parobkiem możesz swoją matkę nazwać.
  Skarbnikiem nie jestem, ale umiem liczyć i widzę co się w mieście dzieje. Jak chcesz podgrzewać prądem chodniki, to sam za to zapłać!

 4. A kim ty jesteś skarbnikiem że wiesz na co stać a na co nie miasto ?? Zamilcz wiejski parobku jak nie masz nic mądrego do napisania.

 5. Rzeszów błaźnie to stolica podkarpacia która ma się rozwijać nadal ,a nie jakaś wiocha przemysko-ukraińska . Tam nic nie ma i niech tak pozostanie bo nawet uczelnia WSAiZ przeniosła siedzibę do Rzeszowa.

 6. Artykuł żenujący.
  Po pierwsze: Nie Urzęd Celno Skarbowy tylko Izba Administracji Skarbowej spinać będzie trzy instytucje, tj. Urząd Skarbowy, Urząd Kontroli Skarbowej i Izbę Celną.
  Po drugie : W Urzędzie Skarbowym, w UKS ludzie pracują pracownicy, w Izbie Celnej służą funkcjonariusze.
  Po trzecie: Urząd Celno Skarbowy to dawna Izba Celna, zamiast dyrektora będzie naczelnik. A Izba Administracji Skarbowej będzie miała dyrektora.
  Izba Celna czyli nowy UCS to Przemyśl, Izba Administracji Skarbowej to Rzeszów.
  Ale….czy mnie dziwi poziom dziennikarstwa, skoro celnik to pogranicznik wg ogółu.
  Bzdury do sześcianu.

 7. Dwóch pracodawców państwowych na krzyż w Przemyślu to jeszcze zlikwiduja. Jeszcze chwila i tumany kurzu będą się po ulicach wywracac jak na westernie.

 8. Rzeszów to pasożyt, który niszczy województwo, wysysa energie z miast degradując je, doprowadzając do emigracji ludzi młodych, niestety poza województwo bo sam może zapewnić mierne uczelnie, mierną prace i mierny rozwój

Comments are closed.