15 podkarpackich miast włączy się w VIII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Centralne uroczystości odbędą się w Rzeszowie w najbliższą środę (27 stycznia). Uczestniczyć w nich będzie rabin Shalom Ber Stamblera.

VIII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się w Krośnie, Dukli, Rymanowie, Markowej, Jarosławiu, Przeworsku, Przemyślu, Birczy, Dubiecku, Sędziszowie Małopolskim, Kolbuszowej, Lubaczowie, Łańcucie, Dynowie i Rzeszowie.

W uroczystość zaangażowały się uczelnie wyższe i szkoły średnie, instytucje kościelne, kulturalne, edukacyjne oraz organizacje pozarządowe.

Rabin Shalom Ber Stamblera w Rzeszowie

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się w dniach 25-29 stycznia, ale główne uroczystości zaplanowano w stolicy Podkarpacia w środę (27 stycznia).

Rzeszów tego dnia otwiera dla uczestników nowy cmentarz żydowski przy al. Rejtana, do którego będzie można wejść od ul. Dołowej. Będzie to niepowtarzalna okazja do zobaczenia z bliska jak wygląda to miejsce, ale przede wszystkim do uczczenia ofiar Holokaustu i pomodlenia się wspólnie z rabinem Shalom Ber Stamblera – Chabad-Lubawicz, który na tę okazję został zaproszony z Warszawy.

Chabad Lubawicz jest największą grupą chasydzką na świecie. Jej początki wiążą się z końcem XVIII wieku i działalnością cadyka Szneura Zalmana z Ladów. Nazwa grupy nawiązuje do miejsca powstania, czyli miejscowości Lubawicze na Smoleńszczyźnie. Słowo „Chabad” to z kolei akronim hebrajskich słów nazywających trzy intelektualne cnoty: chochma – mądrość, bina – zrozumienie i daat – wiedza.

Obecnie główna siedziba Chabad Lubawicz mieści się w Nowym Jorku. W Polsce Chabad Lubawicz prowadzi dwa ośrodki w Warszawie i Krakowie. Przewodniczącym w Polsce jest rabin Szalom Ber Stambler urodzony w 1982 r. w Izraelu. Jego ojciec Zalman Stambler również był rabinem. Rodzina Stamblerów należy do najważniejszych i najbardziej szanowanych rodzin w ruchu chasydów.

Relacje ocalonych i nabożeństwo za ofiarami

W programie uroczystości przewidziano także relację ocalonych z Holokaustu i ich rodzin na dużej auli Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tam także odbędzie się wykład prof. Jacka Leociaka i dr Aliny Skibińskiej. Naukowcy z Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Warszawie przybliżą słuchaczom, czym zajmują się na co dzień w referacie „Centrum Badań nad Zagładą Żydów: prace badawcze i edytorskie”.

Na zakończenie obchodów odbędzie się nabożeństwo w rzeszowskim kościele Farnym, poświęcone zamordowanym Żydom z Podkarpacia. Podczas nabożeństwa zostaną odczytane listy z nazwiskami Żydów, którzy zginęli podczas eksterminacji oraz Polaków ukrywających ich, którzy także zginęli, a przez to zostali nazwani Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ciekawym punktem programu jest zwiedzanie zabytków Rzeszowa, a w tym kirkutu, trasy podziemnej, synagogi, Muzeum Etnograficznego i miejsca po dawnym cmentarzu żydowskim. Start wycieczki na  Uniwersytecie Rzeszowskim przy al. Rejtana 16 c., ale to już 29 stycznia.

SABINA LEWICKA

PROGRAM UROCZYSTOŚCI W RZESZOWIE

Środa (27 stycznia)

– Godz. 10:00 – 11:00 – uczczenie Ofiar Holokaustu, modlitwa z udziałem rabina Shalom Ber Stamblera – Chabad-Lubawicz z Warszawy (nowy cmentarz żydowski, al. Rejtana – wejście od ul. Dołowej)

– Godz. 11:30 – 12:30 – relacje ocalonych z Holokaustu i ich rodzin (Duża Aula Uniwersytetu Rzeszowskiego, al. Rejtana 16 c),

– Godz. 12:30 – 13:30 – wykład prof. Jacka Leociaka i dr Aliny Skibińskiej (Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Warszawie): „Centrum Badań nad Zagładą Żydów: prace badawcze i edytorskie” – prowadzenie: prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec (Duża Aula Uniwersytetu Rzeszowskiego, al. Rejtana 16 c)

– Godz. 16:00 – Nabożeństwo Słowa Bożego nawiązujące do Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce, połączone z odczytaniem nazwisk Polaków z Rzeszowszczyzny zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć wraz z nimi (Kościół Farny pw. Św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie, Pl. Farny 5)

Piątek (29 stycznia)

– Godz. 10:00 12:00 – Zwiedzanie zabytków Rzeszowa: Cmentarz żydowski, trasa podziemna, synagoga, Muzeum Etnograficzne, miejsce po dawnym cmentarzu żydowskim. Początek zwiedzania: Uniwersytet Rzeszowski, al. Rejtana 16 c.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama