Reklama

Jeśli amerykańska aktorka Natalie Portman przyjedzie do Rzeszowa, otrzyma dokumenty potwierdzające polskie pochodzenie.

W najbliższy weekend (26-27 września) Polskę odwiedzi Natalie Portman. Amerykańska aktorka będzie gościem plenerów Film Spring Open w Krakowie. Władze Rzeszowa bardzo chciałyby, żeby Portman w tym czasie odwiedziła stolicę Podkarpacia. List do aktorki wraz z zaproszeniem został wystosowany w ubiegłym roku.

Zaproszenie do odwiedzenia Rzeszowa zostanie ponowione. – Prawdopodobnie w czwartek będzie gotowy list do Natalie Portman – mówi Marzena Furtak-Żebracka, dyrektor wydziału promocji i współpracy międzynarodowej Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Jeśli amerykańska aktorka przyjedzie do Rzeszowa, to otrzyma materiały dokumentujące historię jej rodziny, która pochodziła z Rzeszowa. Prezydent Tadeusz Ferenc nie będzie jednak proponował Natalii Portman dodatkowych atrakcji w postaci imprez, które mogłyby skusić aktorkę lokalnym folklorem.

– Nie możemy ustalać harmonogramu zajęć tak wielkiej aktorce, jak Portman – twierdzi Furtak-Żebracka.

Pierwsze zaproszenie dla amerykańskiej aktorki ratusz wysłał w grudniu 2013 r. Oprócz zaproszenia, do Natalie Portman wysłano paczkę, w której znalazły się m.in. ręcznie malowana koszulka z charakterystycznym dla Rzeszowa krajobrazem, czyli pomnikiem i kościołem oo. Bernardynów, album o stolicy Podkarpacia oraz duże puzzle z okrągłą kładką.

Koszulka dla Natalie Portman miała charakterystyczny napis, układający się w grę słów z nazwiskiem aktorki – „Family roots are imPORTMAN” (Korzenie rodzinne są bardzo ważne). Do paczki dołączono także stereobox, czyli stereofotografię, obecne, wywołane zdjęcia Rzeszowa i notes.

Dziadek pochodził z Rzeszowa

W liście do Portman Tadeusz Ferenc napisał, że przyjazd aktorki do Rzeszowa byłby wielkim zaszczytem dla miasta i mieszkańców.

„Wierzę, że Rzeszów Panią zainteresuje. Miasto powstało w 1354 r. Stanowiło tygiel kultury i narodowości. Dzisiaj jest to centrum administracyjne, kulturalne, przemysłowe i edukacyjne południowo-wschodniej Polski, otoczone malowniczym krajobrazem i piękną przyroda regionu” – zachęcał w liście Ferenc.

Portman na zaproszenie jednak nie odpowiedziała, choć w jednym z wywiadów mówiła, że marzy o tym, by odwiedzić Polskę. – Mój dziadek był Polakiem. Pochodził z Rzeszowa – mówiła aktorka w jednym z wywiadów w 2013 r.

Dziadek hollywoodzkiej aktorki znanej z takich produkcji jak „Gwiezdne wojny”, „Leon Zawodowiec”, za rolę w którym otrzymała Oscara, nazywał się Leiser Hershlag i najprawdopodobniej mieszkał przy ulicy Jabłońskiego w Rzeszowie. Zajmował się garbarstwem, był właścicielem sklepu skór. Urodził się 6 września w 1882 r.

W Archiwum Państwowym w Rzeszowie znajdują się dokumenty osób, które nosiły rodzinne nazwisko aktorki. Natalie Portman urodziła się w Izraelu, jest córką izraelskiego lekarza i artystki z USA.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama