– Dziękuję Wam za piękne świadectwo wiary miłości do Chrystusa i Jego Kościoła – mówił biskup rzeszowski Jan Wątroba podczas mszy świętej, która odbyła się w Parku Papieskim w Rzeszowie na zakończenie Dni w Diecezjach. Po uroczystości pielgrzymi wyjechali do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

W Mszy Posłania na błoniach papieskich, której przewodniczył bp Jan Wątroba, brało udział kilka tysięcy osób.

Diecezję rzeszowską w dniach 20-25 lipca odwiedziło ponad 1400 pielgrzymów z 19 krajów, m.in. z Chin, Ekwadoru, Egiptu, Wenezueli, Brazylii, Francji, Argentyny, Włoch, czy Ukrainy, a we wszystkich pięciu diecezjach na Podkarpaciu przebywało ok. 4 tys. młodych chrześcijan, którzy od wtorku będą uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Nowy etap naszego święta

Pielgrzymi w poniedziałek zostali pożegnani podczas mszy w Parku Papieskim. Ich entuzjazm ani na sekundę nie malał, mimo że przyszło im przebywać w potwornym upale. W uroczystości brało udział także około 200 księży, którzy z pielgrzymami przyjechali do Rzeszowa z różnych zakątków świata, m.in. z Filipin, Francji i Egiptu.

Liturgię uświetnił również chór – specjalne utworzony na potrzeby ŚDM –  oraz młodzi wolontariusze, którzy przed polowym prezbiterium trzymali flagi państw naszych zagranicznych gości. Pielgrzymi w swoich ojczystych językach czytali fragmenty z Pisma Świętego oraz Modlitwę Wiernych.

Kazanie bp. Jana Wątroby tłumaczono na dwa języki: ukraiński i angielski.

– Nie kończy się nasze święto. Ono wchodzi w nowy etap i właśnie na drogę do Krakowa, na spotkanie z ojcem świętym Franciszkiem pragnę Wam błogosławić. Pragnę Was rozesłać wraz z młodzieżą naszej diecezji – mówił bp Wątroba.

– Jezus miłosierny czeka tam na Was. On Wam ufa i na Was liczy, ma Wam tak wiele do powiedzenia. Nie bójcie się spojrzeć mu w oczy. Pozwólcie, aby ogarnął Was miłosiernym spojrzeniem gotowym przebaczyć każdy Wasz grzech. Spojrzeniem, które może przemienić Wasze życie i uleczyć rany Waszych dusz – mówił biskup rzeszowski.

Gdzie jest sens naszej pracy?

Przypomniał sylwetkę bł. Pier Giorgio Frassatiego, który jest patronem Światowych Dni Młodzieży. Jego relikwie nawiedziły klasztor oo. Dominikanów w Rzeszowie.

– On kochał góry. Uwielbiał górskie wyprawy i wspinaczki, ale nade wszystko Frassati uprawiał alpinizm duchowy. Interesowały go góry biblijne: Synaj, Góra Oliwna, Kalwaria a także Tabor. Te szczyty po kolei je zdobywał. Co więcej, on pociągał za sobą innych – mówił o błogosławionym podczas kazania bp Jan Wątroba.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Nieprzypadkowo biskup rzeszowski przywołał sylwetkę Pier Giorgio Frassatiego, ponieważ jest on patronem młodzieży, studentów i ludzi gór. Bp Wątroba nawiązywał również do hasła przewodniego diecezji rzeszowskiej „Tabor? Rewelacja!”.

– Trzeba też usłyszeć słowa Ojca: „To jest mój Syn umiłowany i Jego słuchajcie”. Tak naprawdę od wypełnienia tych słów zależy sukces naszej duchowej wspinaczki. Tu leży sens całego trudu pracy nad sobą – podkreślał hierarcha.

Pielgrzymi upiększali miasto

Na zakończenie mszy podziękowano wszystkim pielgrzymom, którzy w ostatnich pięciu dniach przebywali na Podkarpaciu.

– Dziękuję za Wasz entuzjazm, optymizm, radość, za spontaniczność  i ufność. Dziękuje Wam za piękne świadectwo wiary miłości do Chrystusa i Jego Kościoła. Dziękuję za włączenie się i aktywny udział we wszystkich przygotowanych nabożeństwach, spotkaniach i wydarzeniach. A wszystkich, którzy udają się do Krakowa z całego serce życzę, aby i tam towarzyszyła Wam atmosfera i zachwyt Taboru – mówił  bp Jan Wątroba.

Podziękowania pielgrzymom złożył również prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc. Był zachwycony tak dużą liczbą młodych ludzi w stolicy Podkarpacia.

– Gdy jesteście w Rzeszowie, upiększacie miasto. Chciałbym, żebyście tu zostali, albo tu powrócili ze swoimi przyjaciółmi i rodzinami – mówił prezydent Ferenc. – Miasto żyło Wami i będzie tęsknić za Waszym ponownym przyjazdem – dodawał.

Podziękowania za opiekę duchową i fizyczną złożyli Rzeszowowi również biskupi z Filipin, Francji i Egiptu. Na zakończenie mszy chór odśpiewał hymn XXI Światowych Dni Młodzieży, a potem pielgrzymi pojechali do Krakowa.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Przeczytaj koniecznie! W Rzeszowie nowy punkt przedszkolny „Bystrzaki” – rekrutacja trwa

DSCF7036

Reklama