Rzeszowscy nauczyciele akademiccy z WSIiZ ostrzegają przed nielegalnymi studiami online oferowanymi przez niektóre uczelnie. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego potwierdza, że organizacja wszystkich zajęć w trybie zdalnym łamie polskie prawo. Popularne portale edukacyjne już przestrzegają kandydatów przed takimi ofertami.
Coraz więcej uczelni oferuje studia realizowane w całości przez internet, co jest bezprawne. Prawo dopuszcza kształcenie online maksymalnie do 50% punktów ECTS na profilu praktycznym i 75% na profilu akademickim.
Prawo ogranicza online
– Organizacja wszystkich lub niemal wszystkich zajęć w czasie studiów w trybie online to nielegalna praktyka w naszym kraju. Wynika to zarówno z ustawy, jak i z rozporządzenia ministra – podkreśla rektor WSIiZ, prof. Andrzej Rozmus – Kształcenie online może obejmować do 50 proc. punktów ECTS programu nauczania, jeśli chodzi o profil praktyczny i 75 proc. punktów ECTS na profilu akademickim – i tyle. Uczelnie, które kształcą tylko online robią krzywdę studentom i kandydatom na studia.
Punkty ECTS to międzynarodowy standard służący porównywaniu osiągnięć akademickich studentów w całej Europie. Eksperci zwracają uwagę, że najlepsze uniwersytety na świecie nie prowadzą studiów całkowicie online.
– Dobre uczelnie, takie jak Harvard czy Yale, dbają o to, by wiedzę i umiejętności studenci zdobywali w odpowiednich warunkach i tak opracowują swoje programy, by tylko wybrane elementy były dostępne zdalnie. Dlatego jestem zaskoczona tym, jak wiele uczelni, wbrew prawu, oferuje studia de facto 100 proc. online – przecież narażają one swoich studentów na to, że kiedyś ich wykształcenie, dyplom ukończenia studiów, może być zakwestionowany — powiedziała dr Barbara Przywara, prorektor ds. nauczania WSIiZ.

Brakuje kontroli
Prawnik dr Andrzej Kiebała uważa, że kwestią studiów online powinni zająć się kontrolerzy z Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Uczelnia łamiąca przepisy naraża się na negatywną opinię PKA, co może skutkować cofnięciem zgody na prowadzenie studiów. Może to rodzić wątpliwości, czy dyplomy zostały uzyskane zgodnie z prawem.
Studiowanie tylko online wpływa negatywnie na rozwój psychospołeczny studentów. Dr Olga Kurek-Ochmańska, kierowniczka Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Wsparcia Psychologicznego, wskazuje na problemy z integracją, skupieniem i motywacją. Studenci mają trudności z nabywaniem kompetencji społecznych i menedżerskich.
– Nauka na żywo stwarza okazje do rozwijania cennych umiejętności społecznych, takich jak komunikacja, empatia, współpraca i negocjacje. Studenci uczą się współdziałać z innymi, radzić sobie z różnorodnymi osobowościami i rozumieć perspektywy innych — przekonuje psycholog Jan Gosztyła.
Legalne rozwiązania
Część uczelni opracowuje systemy łączące zajęcia online z tradycyjnymi, co pozostaje zgodne z prawem. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wdrożyła MixedSystem – rozwiązanie łączące zajęcia zdalne z bezpośrednim kontaktem w salach.
– Ten system ułatwia studentom łączenie studiów z innymi aktywnościami, w tym z pracą, a jednocześnie zapewnia wysoką jakość, bo pozwala precyzyjnie dobrać metodę prowadzenia zajęć do konkretnego przedmiotu — mówi dr Barbara Przywara. – Z reguły wykłady planujemy online, realizujemy też czasem pewne specyficzne ćwiczenia i zajęcia laboratoryjne np. takie, które opierają się o dostęp do sieci i nadal mają walor praktyczny — dodaje.
Zajęcia tradycyjne odbywają się w salach lub w terenie – głównie w laboratoriach i na ćwiczeniach wymagających specjalistycznego sprzętu, oprogramowania lub bezpośredniej interakcji.
Wybór ma znaczenie
Eksperci ostrzegają przed łatwymi i tanimi studiami oferowanymi w całości online.
– Na tanie, łatwe studia w formule 100 proc. zajęć online szkoda każdej wydanej złotówki. To jest oszustwo, przestępstwo i nieodpowiedzialne kształcenie pracowników dla polskich firm. Co więcej – polska szkoła od pierwszej klasy do matury w niewielkim stopniu uczy tak ważnych współcześnie kompetencji jak współpraca zespołowa, logiczne i krytyczne myślenie czy rozwiązywanie realnych problemów. Studia są ostatnią szansą na opanowanie tych umiejętności, na stanie się poszukiwanym pracownikiem, ale nie da się tego zrobić na uczelniach oferujących studia z właściwie wszystkimi zajęciami online — podkreśla prezydent WSIiZ, prof. Tadeusz Pomianek.
Szybki rozwój ofert studiów online sprawia, że wiele instytucji pozostaje poza kontrolą. Eksperci zalecają wybór uczelni o sprawdzonej renomie i zweryfikowanej jakości. W rzeszowskiej WSIiZ, kierunki studiów są regularnie oceniane przez PKA i otrzymują pozytywną ocenę jakości kształcenia.
(red.)
Czytaj więcej:
Kierowca i organizator zatrzymani. Trwa śledztwo ws. wczorajszej tragedii na Moto Show w Krośnie