Rzeszów w roli głównej. 25 lat istnienia Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

Rzeszów na przestrzeni wieków utrwalony w fotografii oraz 25 lat propagowania tej sztuki w stolicy Podkarpacia – tak właśnie zapowiadają się poniedziałkowe uroczystości jubileuszowe w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

 

Dziś (30 stycznia) w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (ul. 3 Maja 9) odbędzie się wernisaż zatytułowany „Rzeszów w roli głównej”, który będzie połączony z 25-leciem istnienia instytucji.

– Podczas wernisażu stolica Podkarpacia zostanie zaprezentowana w fotografiach na przestrzeni wieków. Zobaczymy Rzeszów z XIX wieku ze szklanych negatywów Edwarda Janusza, XX wieku – tu sięgnęliśmy do naszego archiwum oraz pokażemy Rzeszów z XXI wieku. Na tych fotografiach znajdziemy nowe inwestycje i osiedla – wyjaśnia Irena Gałuszka, dyrektor GFMR.

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa powstała 21 stycznia 1992 roku. Jej celem było popularyzacja sztuki fotografii poprzez organizowanie wystaw, spotkań z artystami, konkursów fotograficznych, warsztatów i innych.

Od 1992 r. w Galerii odbyło się 361 wystaw, które zwiedziło ponad 78 tys. miłośników sztuki fotografii. Poza lokalem zaprezentowano 58 ekspozycji, w tym 8 za granicą (Niemcy, Austria, Słowacja, Bułgaria, Rumunia, Węgry). W 2010 r. Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa otrzymała prestiżowy medal od Ministra Kultury Bułgarii – Veżdi Raszidova

Od 2008 roku można również, dzięki GFMR, podziwiać wystawy plenerowe na ulicach: 3 Maja, Grunwaldzkiej oraz Rynku, w Parku Papieskim, koło fontanny multimedialnej i na okrągłej kładce. Na przestrzeni ostatnich dziewięciu lat zrealizowano 36 wystaw plenerowych.

Ponadto powstało 16 prezentacji multimedialnych, m.in. „Władysław Sikorski 1881 – 1943”, czy prezentacja o wybitnym rzeszowskim artyście Jerzym Jawczaku powstała na bazie pracy magisterskiej Barbary Bokoty.

– W zbiorach archiwalnych posiadamy ponad 80 tys. fotografii i negatywów, na których jest zapisana historia Rzeszowa od 1886 r. – mówi Irena Gałuszka.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ważną częścią Galerii jest również działająca od 1993 roku Galeria Debiuty, gdzie młodzi twórcy mogą prezentować swoje pierwsze wystawy. Do tej pory w 90 wystawach wzięło udział 657 młodych autorów i zaprezentowało ponad 3000 fotografii.

GFMR zadbała również ochronę i popularyzację  zdjęć rzeszowskiego fotografika – Edwarda Janusza. W 2004 roku po raz pierwszy obyła się wystawa z unikalnego zbioru negatywów szklanych „Rzeszów z negatywów szklanych Edwarda Janusza i Rodziny z przełomu XIX i XX w.”

– Głównym celem było zwrócenie uwagi na uratowanie zbioru 33 tysięcy szklanych negatywów z przełomu XIX i XX wieku autorstwa Edwarda Janusza i rodziny. Tematyka zdjęć dotyczy historii Rzeszowa i ludzi tutaj żyjących – wyjaśnia Gałuszka.

Z negatywów szklanych Edwarda Janusza zostały wydrukowane zdjęcia w formacie 2 x 3 m i zawisły na fasadach kamienic nr 13 i 14 w Rynku z okazji 650-lecia aktu lokacji Rzeszowa w 2004 roku.

Wernisaż „Rzeszów w roli głównej” rozpocznie się o godz. 18:00, wstęp wolny.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama