Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Dzisiaj (18 stycznia) w Rzeszowie odbędzie protest w obronie dzików. Organizuje go rzeszowski oddział Fundacji Viva Akcja dla Zwierząt.

W nadchodzący weekend (19-20 stycznia) odbędzie się druga tura masowego odstrzału dzików. To efekt rozporządzenia Ministra Środowiska, który z powodu rozprzestrzeniającego się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) zalecił w trzech etapach (ostatni 26-27 stycznia) odstrzelanie 185 tys. dzików. 

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestują ekolodzy i naukowcy. W Rzeszowie głośnie “nie” odstrzelaniu dzików mówi Fundacji Viva Akcja dla Zwierząt. To własnie oni są organizatorami protestu “Rzeszów solidarny z dzikami”.

Akcja pierwotnie miała się odbyć w poniedziałek (14 stycznia), ale odwołano ją z uwagi na śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Protest przeniesiono na piątek (18 stycznia) na godz. 18:00. Protest odbędzie się przed siedzibą Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie przy ul. Grunwaldzkiej.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

16 KOMENTARZE

 1. Skoro jesteście tak za tymi Dzikami to może też zapłacicie mi za szkody wyrządzone przez dziki ??? 1,5 h łąki i blisko pół hektara zboża przewrócone do góry nogami. Koło łowieckie nie chcę płacić to wy mi może zapłacicie za koszty związane z uprawą ziemi oraz za straty i co wy na to. Nastały wielkie czasy obrońców zwierząt i nie pamiętają czasów jak dziadek bił świnie żeby mogli coś do garnka włożyć .

 2. “a to myśliwi na swoich ubraniach, samochodach, psach itd”
  Rozwiązanie problemu – myśliwych ustrzelić, samochody spalić, psy zamknąć w psiarni 🙂
  Z padniętymi dzikami jakoś sobie poradzimy 🙂

 3. … bo świnia, to wymysł człowieka, żeby ją żreć. A świnie wybijają ci sami co dziki. W Polsce jest zakaz hodowli świń w małych gospodarstwach bez opieki weterynaryjnej, to właśnie tam rozmnaża się ASF. Ktoś sobie wymyślił, że dzik roznosi ASF, a to myśliwi na swoich ubraniach, samochodach, psach itd. Martwy dzik w lesie czy na polu po 3-4 dniach już nie zaraża jak padnie.

 4. A wiecie, że specjaliści twierdzą, iż redukcja populacji dzików nic nie da ? Wirus ASF będzie się rozprzestrzeniał, dopóki rolnicy nie wdrożą odpowiedniego reżimu sanitarnego hodowli świń. Ale to wiąże się m.in. z wzrostem kosztów. A wiecie, że to dopiero początek ? Następne będą łosie, sarny, jelenie, niedźwiedzie, wilki, bobry, gęsi, łabędzie, kruki, żurawie i co tam jeszcze, bo teoretycznie “lezą w szkodę”. Chłopi żądają ich odstrzału a to powoduje naciski na rząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. I wiecie co, politycy w końcu ulegną tym żądaniom, dlatego że zapewni im to kilka milionów głosów tego elektoratu 🙂

 5. Marudy podobno zyjemy w wolnym kraju i kazdy moze w granicach prawa manifestowac swoje poglady. Jezeli kipiacy nienawiscia mlodzi cos tam moga na ulicach wieszac na szubienicach podobizny ludzi to inni moga zwierzat bronic.

 6. Dziki na pewno będą wam wdzięczne. Oraz rolnicy, którym te ryją w uprawach, za symboliczne odszkodowanie.

  K..de, powaliło co niektórych. W tym kraju dzika świnia ma więcej praw, niż człowiek.

 7. Już widzę ten protest. Pewnie przyjdzie z 6 osób z “transparentem” na kartce A4. Ale cóż, niektórym najwyraźniej nudzi się do tego stopnia, że nie mają nic lepszego do roboty w piątkowy wieczór 😉

Comments are closed.