Zdjęcie: Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Rzeszowski magistrat, jako pierwszy w Polsce, uruchomił portal internetowy, w którym mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły na ciekawe eventy, inicjatywy czy wydarzenia. Na portalu jest już zarejestrowanych 80 użytkowników.

Pod koniec stycznia Urząd Miasta Rzeszowa, wraz z firmą Sprinet Polska uruchomił platformę społeczną dobrepomysly.erzeszow.pl. Jest to portal internetowy, który ma stać się miejscem wymiany myśli i bazą pomysłów na lepszy Rzeszów.

– Obecnie samorządy szukają jak najlepszej formy komunikowania się z mieszkańcami i dlatego stworzyliśmy obywatelski portal konsultacyjny oparty na zasadach crowdsourcingu, czyli w wolnym tłumaczeniu „czerpaniu z mądrości społeczeństwa” – wyjaśnia Rafał Białorucki z Sprinet Polska. – Dzięki tej platformie Rzeszów wpisuje się w ideę inteligentnych miast. I umożliwia jak najlepszy dialog samorząd-obywatel.

Na portalu jest już zarejestrowanych 80 użytkowników, którzy obecnie mogą głosować i poddawać swoje pomysły w trzech projektach: Burza mózgów, Rowerowy Rzeszów i Najlepsze miejsce dla studenta.

– Pomysły na portal może zgłaszać każdy, bez względu na wiek. Mogą to być zarówno osoby prywatne, jak i stowarzyszenia czy firmy. Wystarczy, że jest się zarejestrowanym użytkownikiem – mówi Marzena Furtak-Żebracka, dyrektor wydziału promocji rzeszowskiego magistratu. – Najciekawsze pomysły, które leżą w gestii urzędu mają szansę na realizację.

Obecnie urząd miasta planuje zrealizować jeden z pomysłów, który już trafił na portal internetowy. – Będziemy chcieli w trasie podziemnej postawić bezpłatną ładowarkę do telefonów, aby każdy mieszkaniec mógł doładować baterie – informuje Katarzyna Pawlak z biura prasowego urzędu miasta.

Urzędnicy zaznaczają, że zależy im na jak najlepszej, otwartej komunikacji z mieszkańcami i oczekują od mieszkańców jak najwięcej propozycji dotyczących Rzeszowa. – Chcemy wiedzieć, co można zmienić i co ulepszyć. Jeśli jakiś pomysł nie podlega pod nas, zostanie przekazany dalej do właściwej instytucji. Chcielibyśmy, aby ten portal spełniał funkcję ankietową wśród mieszkańców – dodaje dyrektor Furtak-Żebracka.

Ostatnim projektem, jaki trafił na portal jest – Rowerowy Rzeszów. Można tam zgłosić swój pomysł np. na rodzinną trasę rowerową lub na trasę turystyczną. Urzędnicy liczą na to, że przed latem uda się wytyczyć już kilka takich tras, z których będą korzystać nie tylko mieszkańcy Rzeszowa, ale też turyści.

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

4 KOMENTARZE

  1. generalnie to idea mi się podoba tylko żeby faktycznie korzystali w tych pomysłów. Nawet sam zaproponowałem na tej stronie jeden pomysł i czekam aż go zrealizują !

  2. Widziałem materiał o tej stronie w TVP Rzeszów. Odwiedziłem ją i powiem, że jest już kilka dobrych pomysłów tam. Wiadomo, że niektóre są pewnie nie do zrealizowania, ale ogólnie to jestem na tak. Dobre Pomysły Rzeszów wydają się fajną inicjatywą bo w końcu zwykli ludzie będą mieli głos.

Comments are closed.