Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

W rywalizacji weźmie udział około 700 zawodników. Organizatorzy zapowiadają wyśmienite widowisko. Zawody będą jednocześnie rundą Pucharu Europy. „Triathlon Rzeszów 2022” zostanie rozegrany w pierwszy weekend czerwca.

– To będzie sportowe święto – zapowiada Jarosław Gutowski, dyrektor wydziału sportu i rekreacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

Triathlon składa się z trzech konkurencji: pływania, jazdy na rowerze oraz biegu. W 2000 roku dołączył do rodziny sportów olimpijskich. Rzeszów jest czwartym miastem w Polsce, które będzie gospodarzem zawodów rangi Pucharu Europy. Wcześniej takiego zaszczytu dostąpiły tylko Olsztyn, Poznań i Kędzierzyn-Koźle.

– Przygotowaliśmy w Rzeszowie bardzo widowiskową trasę. Kibice będą mogli obserwować jednocześnie zmagania w pływaniu, jeździe na rowerze i biegu – mówi Filip Szołowski, dyrektor sportowy Polskiego Związku Triathlonu. Wszystko będzie w zasięgu wzroku osób zebranych na widowni przy miejskim kąpielisku Żwirownia przy ulicy Kwiatkowskiego. 

Na starcie siostry Sudak

W sobotę, 4 czerwca, odbędzie się Puchar Europy na dystansie sprinterskim, a w niedzielę, 5 czerwca, zawody IV Triathlon Rzeszów, podczas których rozegrane zostaną m.in. Mistrzostwa Polski Age-Group na dystansie sprinterskim oraz Puchar Polski na dystansie supersprinterskim.

Na listach startowych jest już ok. 150 zawodników, na wszystkich dystansach organizatorzy spodziewają się ok. 700 osób. Puchar Europy na dystansie sprinterskim to rywalizacja najlepszych. Wśród uczestników są m.in. Marta Łagownik i siostry Sudak, w kategorii dla mężczyzn, Polskę będą reprezentować: Robert Czysz, Michał Oliwa i Maciej Bruzdziak. 

– Do Rzeszowa zawita mocna polska grupa triathlonistów, którzy będą walczyć o najwyższe stopnie podium. Mamy nadzieję, że start na „własnym podwórku” doda im skrzydeł i dodatkowej motywacji do walki – mówią organizatorzy.

To już najwyższy poziom 

Podczas Pucharu Europy wystąpią zawodnicy z ok. 30 krajów europejskich, ale także Australii, Kanady, Turcji czy Izraela. Niedzielny wyścig IV Triathlonu Rzeszów zostanie rozegrany na dystansie olimpijskim. Wystartuje po godz. 12:00. – Zawodnicy będą mieli do pokonania 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu – mówi Tomasz Sarna. 

Rzeszów jest partnerem triathlonu od pierwszej edycji, która odbyła się w 2018 r. Wtedy, jako zawodnik, brał w nim udział Marcin Stopa, sekretarz miasta, prywatnie miłośnik biegania. – Nie odstajemy od imprez tego typu w Polsce. Wręcz przeciwnie, idziemy naprzód i organizacyjnie oraz sportowo prezentujemy już najwyższy poziom – ocenia. 

– Czujemy się odpowiedzialni za promowanie wszystkich dyscyplin sportu. To już impreza na najwyższym, europejskim poziomie – podkreśla Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Rzeszów Run Kids 2022

Podczas triathlonowego weekendu w Rzeszowie odbędą się również zawody dla najmłodszych sportowców. Dla dzieci w wieku 1-6 odbędzie się Rzeszów Run Kids 2022 – bieg na dystansie 200 metrów. Dla starszych, w wieku 7-12 lat, organizatorzy przygotowali rywalizację Rzeszów Aqua Kids 2022, czyli zmagania pływacko-biegowe, na dystansach:

– aquathlon na dystansie 50 m pływania i 0,5 km biegu (0,05-0,5) – dzieci 7-8 lat;

– aquathlon na dystansie 100 m pływania i 0,5 km biegu (0,1-0,5) – dzieci 9-10 lat;

– aquathlon na dystansie 200 m pływania i 1 km biegu (0,2-1) – żaki 11-12 lat;

Wszyscy zawodnicy, którzy ukończą Triathlon Rzeszów, otrzymają pamiątkowe medale oraz koszulki finishera, a zdobywcy miejsc I-III w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn oraz OPEN pamiątkowe statuetki. W zawodach rangi Mistrzostw Polski zwycięzcy otrzymają  medale przygotowane przez Polski Związek Triathlon.

Zapisy kończą się o północy, 22 maja. Opłaty wynoszą od 249 zł do 499 zł. Za udział dzieci trzeba zapłacić od 40 do 60 zł. Więcej informacji na www.triathlonrzeszow.pl 

oprac. (la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama