Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Każdy mieszkaniec, każda firma będzie mogła zaangażować się w tworzenie nowych terenów zielonych w Rzeszowie. W czerwcu wystartuje „Zielony Fundusz dla Rzeszowa”. 

Ratusz twierdzi, że powstanie „Zielonego Funduszu dla Rzeszowa” jest odpowiedzią na inicjatywy mieszkańców, ekspertów, firm zainteresowanych poprawą przestrzeni miasta.

– Jest duże zainteresowanie angażowaniem się w życie miasta, w tworzenie nowych przestrzeni zielonych, rekreacyjnych, wiele pomysłów i inicjatyw – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Fundusz wystartuje w czerwcu br. Będzie pod skrzydłami Zarządu Zieleni Miejskiej oraz rzeszowskiego Urban Lab-u. Fundusz będzie można wesprzeć m.in. przy tworzeniu nowych parków, ogrodów sensorycznych, kupnie wyposażenia placów zabaw.

Wspierać będzie też można mniejsze inicjatywy, np. łąki kwietne, nasadzenia pojedynczych drzew, łąk kwietnych, rabat. 

Miasto teraz tworzy stronę „zielonego” funduszu z jego regulaminem i warunkami wsparcia danej inicjatywy. W zakładkach znajdą się informacje o tym, jaki jest koszt np. zakupu drzewa, krzewu konkretnego gatunku, urządzenia dla placu zabaw, czy wysiania łąki.

Osoba, firma, stowarzyszenie zainteresowana wsparciem funduszu będzie wypełniała specjalny formularz. Potem z fundatorem skontaktuje się Zarząd Zieleni Miejskiej, by podpisać stosowną umowę.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na stronie internetowej funduszu będą też gotowe projekty przygotowane przez ZZM. Będzie można wesprzeć ich realizację po wykupieniu cegiełki. Zarząd zieleni zapowiada, że nie ograniczy się tylko do gotowych projektów.

– Na stronie będzie mapa z lokalizacjami terenów miejskich, na których zielone pomysły mieszkańców, firm, przedsiębiorstw będą mogły być realizowane – wyjaśnia Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor ZZM w Rzeszowie. 

Jak dodaje, będzie można np. współfinansować posadzenie drzewa wybranego przez fundatora drzewa na wskazanym przez niego miejskim terenie. 

Fundusz uzupełni zielone coroczne inwestycje miasta. W ub. r. powstało 6 ogrodów kieszonkowych, m.in. przy ulicach Kurpiowskiej i Sikorskiego, kontynuowano budowę parku przy Błogosławionej Karoliny, w parku przy Wieniawskiego posadzono ponad 1300 drzew.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama