Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Modlitwa z udziałem rabina, wykład, dwie wystawy oraz spacer śladami rzeszowskich Żydów. Rzeszów po raz kolejny uczci pamięć o ofiarach Holokaustu. 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu przypada 27 stycznia – w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Rzeszowskie uroczystości rozpoczną się w piątek o godz. 9:00 na cmentarzu żydowskim przy ul. Dołowej.

– Zostanie odmówiona modlitwa z udziałem Rabina Yehoshua Ellisa z Warszawy i potomków byłych żydowskich mieszkańców obecnego województwa Podkarpackiego oraz złożone kwiaty i zapalone światło pamięci ku czci pomordowanych Żydów – zapowiadają przedstawiciele rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.   

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Następnie, o godz. 11:00 przy Kamieniu Pamięci na Placu Ofiar Getta, uczestnicy piątkowych uroczystości oddadzą hołd ofiarom holokaustu z Rzeszowa i okolic. Na monumencie znajduje się tablica pamiątkowa z napisem, że w lecie 1942 r. zgromadzono w tym miejscu Żydów przed wywiezieniem ich do obozów zagłady. 

W Archiwum Państwowym przy ul. Warneńczyka zostanie pokazana wystawa „Żydowski akropol”, a na koniec, delegacja IPN zapali znicze na pomniku Ofiar Obozów Koncentracyjnych, który znajduje się na terenie Cmentarza Komunalnego Wilkowyja.

Z kolei Stowarzyszenie Rajsze zaprasza w sobotę, 28 stycznia, do Biura Wystaw Artystycznych, czyli budynku dawnej synagogi. Tam, o godz. 18:00 rozpocznie się wykład „Tu się modlili, tu się spotykali – synagoga jako miejsce modlitwy i centrum życia społecznego”, który wygłosi Karolina Ożóg.

Będzie też można obejrzeć fotografie Żydów rzeszowskich z końca XIX i początków XX wieku. Wystawę przygotowali: Marzena Lorens i Rafał Kocoł. 
 
Z kolei w niedzielę, 29 stycznia, o godz. 12:00 rozpocznie się historyczny spacer śladami rzeszowskich Żydów, który poprowadzi Marta Wójcik. Początek i miejsce zbiórki jest na Placu Ofiar Getta.
 
Po zakończeniu, jeśli znajdą się chętni, będzie przemarsz na cmentarz przy ul. Dołowej. Mężczyźni, którzy odwiedzają kirkut, powinni mieć nakrycie głowy.
 
Zdjęcie: materiały prasowe
 
(la)
redakcja@rzeszow-news.pl
 
Reklama