Rzeszów przyłącza się do ogólnopolskiej akcji „Godzina dla Ziemi”, prowadzonej przez Fundację WWF. W sobotę (19 marca) w stolicy Podkarpacia zgasną światła. Tegoroczna akcja poświęcona jest ochronie wilka.

Doskonale pamiętamy wierszyk Jana Brzechwy o Wilku, gdzie poeta pisze: „gdyby nie był na obrazku, zaraz by cię zjadł głuptasku”. Literacką „tezę” o strachu przed tym drapieżnikiem potwierdzają badania naukowe. 66 proc. Polaków uważa te zwierzęta za niebezpieczne, a 71 proc. bałoby się spotkania z wilkami w lesie.

Ale pomimo strachu, 66 proc. Polaków twierdzi, że wilki powinny być chronione, a 59 proc. sprzeciwia się ich odstrzałowi. WWF od wielu miesięcy prowadzi kampanię na rzecz ochrony tych drapieżników, których w polskich lasach żyje ok. 1000.

W najbliższą sobotę w Polsce odbędzie się akcja „Godzina dla Ziemi”, tym razem dedykowana wilkom. Akcji towarzyszy hasło „Godzina dla wilka. Bądź głosem tych, którzy go nie mają”. W wielu budynkach użyteczności publicznej w naszym kraju zgasną wtedy światła.

Rzeszów również przyłącza się do tej inicjatywy. W stolicy Podkarpacia o godz. 20:30 zostaną wyłączone iluminacje ratusza, wyłączone będzie oświetlenie na Rynku oraz na pl. Cichociemnych przy ul. Mickiewicza – Zamenhoffa.

Ponadto udział w akcji zadeklarowało wiele rzeszowskich firm, m.in. Galeria Rzeszów, Hipermarket Bi1, Millenium Hall, Sanofi-Aventis, ICN Polfa Rzeszów, Asseco Poland, Galeria Nowy Świat, Nestle Polska, Makro Cash, CH Plaza and Carry oraz Wspólnota Mieszkaniowa Właścicieli Lokali.

WWF zachęca także mieszkańców Rzeszowa do udziału w akcji promującej idee ochrony środowiska. Niedawno rzeszowianie brali udział w akcji „Zawyj dla wilka”. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

„Godzina dla Ziemi” WWF to wyjątkowa akcja społeczna, która co roku jednoczy miliony ludzi w ponad 170 krajach. W zeszłym roku wśród osób zaangażowanych w to niezwykłe wydarzenie znaleźli się mieszkańcy ponad 7 tys. miast, a 10 400 zabytków i pomników wyłączyło światła. W samej Polsce w akcji wzięło udział blisko 70 miast.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama