Zdjęcie: Pixabay

„O, radości, iskro bogów, kwiecie Elizejskich Pól” – od tych słów rozpoczyna się hymn Unii Europejskiej, który w sobotę (25 marca) rozbrzmi w samo południe w całej Polsce. Także w Rzeszowie.

W najbliższą sobotę cała Polska będzie śpiewać hymn Unii Europejskiej „Odę do radości”. Akcja ma na celu upamiętnienie wydarzeń z 1957 roku, kiedy to podpisano tzw. Traktaty Rzymskie.

„W Rzymie położono fundament pod Europę w jej dzisiejszym kształcie i zapoczątkowano tym samym najdłuższy okres pokoju w historii Europy” – piszą twórcy akcji na swoim wydarzeniu na Facebooku.

„W obliczu słabnącej gospodarki, malejącego wpływu Europy na zglobalizowany świat, zdominowany przez potęgi kontynentalne, my, Europejczycy, nie możemy zamykać się w granicach narodowych w nadziei, że odgrodzenie się murem rozwiąże problemy. Nie ma przyszłości dla państw europejskich, które są podzielone i konkurują ze sobą. Powrót do nacjonalizmu będzie nas osłabiać. Stańmy razem do tego wielkiego wyzwania, jakim jest bezpieczna Europa i dokończmy budowę jej jedności” – dodają.

Dlatego też w we wszystkich miastach, miasteczkach i wioskach w Polsce o godz. 12:00 będą się gromadzić ludzie, by zaśpiewać hymn UE.

Uczestnicy akcji powinni ubrać się na niebiesko oraz zabrać ze sobą flagi unijne, polskie i swoich organizacji, a także przygotować transparent w widocznym miejscu z nazwą miasta.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W Rzeszowie akcja odbędzie się na rzeszowskim Rynku oczywiście też o godz. 12:00. „Nagrywajcie i postujcie wasze nagrania, dodawajcie hasztag #EU60, #PolandforEurope, #PolskadlaEuropy #MarchforEurope. Niech „Oda do radości” opanuje w tym dniu cały internet” – piszą twórcy akcji.

W Rzeszowie za śpiewanie „Ody…”  odpowiada Komitet Obrony Demokracji.

„Oda do radości” to finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena, którą na potrzeby hymnu Europy zaaranżował Herbert von Karajan na fortepian, instrumenty dęte i orkiestrę symfoniczną. Oficjalnie po raz pierwszy hymn wykonano w 1972 roku w Dniu Europy. W 1986 roku hymn Europy przyjęła jako własny również Wspólnota Europejska, a w 1993 roku stał się on również hymnem Unii Europejskiej.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama