Wykład historyków, koncert, turnieje, pokaz grup rekonstrukcyjnych, konkursy, wystawa, marsz – to wydarzenia, jakie odbędą się w niedzielę (28 lutego) w Rzeszowie w ramach ogólnopolskiej akcji „Namioty Wyklętych”.  

Organizatorem akcji „Namioty Wyklętych” jest stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej. Akcja ma upamiętniać Żołnierzy Niezłomnych – działaczy ruchu antykomunistycznego w czasach okupacji naszego kraju, polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani.

1 marca został ustanowiony narodowym dniem Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa powstała z myślą o upamiętnieniu wszystkich tych, którzy „nieustępliwie działali na rzecz naszego umęczonego kraju w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej – walcząc o wolność”.

– Ich zryw był ostatnim polskim powstaniem narodowym. Przez komunistów nazywani bandytami i zdrajcami – w naszych sercach będą żyć wiecznie, ale nie jako „wyklęci” lecz „niezłomni” – tłumaczą Studenci dla Rzeczpospolitej.

Stowarzyszenie dołącza do obchodów uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych z własną akcją „Namioty Wyklętych”. Akcja odbędzie się w Polsce po raz trzeci, w Rzeszowie po raz pierwszy w najbliższą niedzielę (28 lutego).

W wojskowych namiotach ustawianych na rzeszowskim Rynku będzie można zapoznać się z prezentacją historii Żołnierzy Niezłomnych. Towarzyszyć jej będą spotkania z kombatantami i historykami, rekonstruktorami, rozdawanie ulotek i wlepek o tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz materiałów Instytutu Pamięci Narodowej.

Akcja odbędzie się w dziesięciu polskich miastach, w tym w stolicy Podkarpacia. – Historia o Żołnierzach była ukrywana i pomijana w czasie komunizmu. Czas przywrócić pamięć naszych prawdziwych, niezłomnych bohaterów – uważają organizatorzy „Namiotów Wyklętych”.

W niedzielę odbędzie się także Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego organizatorem jest Narodowy Rzeszów. Szczegóły TUTAJ.

PROGRAM (28 LUTEGO, NIEDZIELA)

– godz. 10:00 – oficjalne rozpoczęcie

– godz. 10:30 – wystąpienie prelegentów z IPN-u

– godz. 10:00 – 14:00 – zajęcia i zabawy edukacyjne dla dzieci

– godz. 12:00 – występ Orkiestry Reprezentacyjnej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich

– godz. 13:00 – pokaz grupy rekonstrukcyjnej

– godz. 14:00 – 16:00 – koncert pieśni patriotycznych na Rynku

Imprezie towarzyszyć będzie wystawa zdjęć/biogramów Żołnierzy Wyklętych wywieszona w namiotach.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama