Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Rzeszów dwa razy pod rząd stanął na najwyższym stopniu podium w edukacyjnym rankingu Evidence Institute. Stolica Podkarpacia tym razem wyprzedziła Opole, Kraków, a nawet Warszawę, która była w rankingu dopiero czwarta.

Evidence Institute jest fundacją, która zajmuje się badaniami oświatowymi oraz promowaniem najlepszych praktyk edukacyjnych. Do tej pory opracowała ona dwa rankingi w 2014 i 2017 roku. Rzeszów za każdym razem stawał w nich na najwyższym miejscu podium.

Celem rankingu Evidence Institute jest wskazanie tych samorządów, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie.

„Nie zawsze oznacza to najwyższe wyniki, bowiem szkoły i samorządy pracują z uczniami o różnym potencjale i borykają się z odmiennymi wyzwaniami. Metodologia rankingu bierze to pod uwagę i dzięki niej możemy wskazać miejsca o wysokiej jakości nauczania. Miejsca, gdzie wysiłek szkół, nauczycieli i samorządów jest większy i przynosi lepsze efekty. Są to wreszcie miejsca, które znalazły klucz do tego, żeby współpracować dla dobra uczniów tworząc nową jakość” – piszą autorzy rankingu.

Zestawienie zostało oparte o ogóle dane dotyczące dostępności edukacji przedszkolnej, wyniki egzaminów zewnętrznych oraz informacje takie jak liczba ludności na danym obszarze samorządu terytorialnego, stopa bezrobocia  oraz dochody własne gminy w przeliczeniu na mieszkańca.

Ranking składa się z trzech miar: dobrego startu, czyli procentu dzieci w wieku 3 i 4 lat, korzystającego z edukacji przedszkolnej (dane z lat 2014-2015) oraz wyników sprawdzianu szóstoklasistów (dane z lat 2014-2016), nierówności, która odzwierciedla zróżnicowanie wyników sprawdzianu szóstoklasistów oraz egzaminu gimnazjalnego na terenie gminy oraz postępu, która odzwierciedla jak duży postęp w gimnazjum uczynili uczniowie niezależnie od ich potencjału po szkole podstawowej.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ranking ocenia dostępność i efekty edukacyjne w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach. Jego wyniki zostały ułożone w zestawienie ogólne dla całego kraju oraz zestawiania z wyróżnieniem na miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, gdzie Rzeszów wiedzie prym, pokonując Opole i Kraków,  gminy 20-100 tys. mieszkańców oraz gminy poniżej 20 tys. mieszkańców.

W tych kategoriach wyodrębniono także gminy z ponadprzeciętnym bezrobociem i dochodami poniżej średniej. W swojej kategorii znów zwyciężył Rzeszów wyprzedzając Lublin i Kielce.

Wysoko uplasowały się również dwie inne gminy z Podkarpacia – Trzebownisko, które wygrało ranking dla gmin od 20 do 100 tys. mieszkańców z niskimi dochodami i wysokim bezrobociem oraz podsanockie Besko, które zajęło trzecie miejsce  wśród gminy poniżej 20 tys. mieszkańców z ponadprzeciętnym bezrobociem i dochodami poniżej średniej.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama