Zdjęcie: Tomasz Zarzecki / Rzeszów News
Reklama

Za budowę Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego, miasto Rzeszów zostało uhonorowane statuetką podczas V edycji konferencji Smart City Forum, która w dniach 8-9 marca odbyła się w Warszawie.

Jak pochwalił się ratusz, konkurs Smart City popularyzuje osobowości i przedsięwzięcia, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce oraz miast realizujących tę ideę.

Wielka Gala Smart City odbyła się w minioną środę w warszawskim hotelu Westin. Nagrody przyznano w sześciu kategoriach za osiągnięcia dokonane w 2016 roku: Smart City do 100 tys. mieszkańców, Smart City od 100 do 500 tys. mieszkańców, Smart City powyżej 500 tys. mieszkańców, Inteligentne rozwiązanie, Innowacja Smart City, Człowiek Roku.

Wśród laureatów konkursu znalazł się m.in. Rzeszów, który startował w kategorii Smart City od 100 do 500 tys. mieszkańców. Stolica Podkarpacia zdobyła główną nagrodę za budowę Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego. Według organizatorów, RIST „przyczynił się do zwiększenia dostępności, punktualności, bezpieczeństwa oraz komfortu korzystania z komunikacji publicznej”.

„Wdrożenie systemu przyniosło efekt 10-procentowego wzrostu liczby przewożonych pasażerów w 2016 roku” – czytamy w uzasadnieniu.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

RIST to stworzony za ok. 90 mln zł projekt w ramach którego miasto Rzeszów kupiło m.in. 80 nowych autobusów miejskich, na przystankach zamontowano tablice elektroniczne, które wyświetlają godziny odjazdów autobusów, a ponadto zamontowano w pojazdach oraz na przystankach biletomaty. W Rzeszowie powstało także 6 km nowych buspasów, którymi mogą poruszać w określonych godzinach tylko autobusy, taksówki i pojazdy uprzywilejowane.

RIST był częścią potężnego programu transportowego wartego ok. 330 mln zł. Miasto pieniądze wydało m.in. na budowę nowych dróg i przebudowę skrzyżowań. 

Okolicznościową statuetkę Smart City Forum podczas konferencji w Warszawie dla Rzeszowa odebrał wiceprezydent miasta Marek Ustrobiński.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama