Zdjęcie: kadr z filmu "Frida Kahlo. Ikoniczna artystka"
Reklama

Filmowy pokaz obrazów Fridy Kahlo i jeden z pierwszych polskich filmów science fiction w XXI wieku. Seanse w rzeszowskim kinie Zorza. 

Frida Kahlo to jedna z najpopularniejszych artystek XX w. i sztuki feministycznej. Znana jest głównie z autoportretów. Urodziła się w 1907 r. w stolicy Meksyku, w swoich dziełach nawiązywała do kultury meksykańskiej i azteckiej. Jej obrazy zawierają także elementy surrealistyczne. Poruszała w nich tematy cielesności, seksualności czy zdrady.

Na obrazach często przedstawiała ból fizyczny, który towarzyszył jej od dziecka. Chorowała na polio, jako 17-latka przeżyła wypadek – autobus, którym jechała, zderzył się z tramwajem. Złamała kręgosłup, a stalowy uchwyt poręczy przebił jej macicę, co przekreśliło jej szanse na macierzyństwo. Do końca życia poddała się kilkudziesięciu operacjom i nigdy nie odzyskała pełnej sprawności. 

Osobiste cierpienie stało się inspiracją dla jej sztuki, a miłość do rewolucjonisty i malarza Diego Riviery treścią jej życia. Para wzięła ślub w 1929 roku. Diego miewał liczne romanse. Także Frida miała kochanki i kochanków. Zmarła w 1954 roku, prawdopodobnie z powodu przedawkowania leków przeciwbólowych. 

Kim była jedna z najsłynniejszych malarek świata, prywatnie słynąca z noszenia kolorowych turbanów? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Ali Ray, podróżniczka, dziennikarka, feministka i reżyserka. W swoim filmie udowadnia, że Frida Kahlo to prawdziwa ikona. Ali Ray zagląda z kamerą do słynnego domu Fridy – Niebieskiego Domu – w Meksyku. 

Film „Frida Kahlo. Ikoniczna artystka” będzie można zobaczyć w Zorzy w niedzielę, 19 czerwca o godz. 17:00. Bilety kosztują 20 i 25 zł.

Z kolei w środę, 22 czerwca, w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Zorzy wyświetlony zostanie film „Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę”, w reżyserii Michała Krzywickiego.

W niedalekiej przyszłości zobojętniały aktywista ogłasza, że o północy w Sylwestra popełni samobójstwo w proteście przeciwko panującemu na nowo w Polsce niewolnictwu. Jego plan staje pod znakiem zapytania, gdy znajduje w śmieciach porzuconą niewolnicę i postanawia jej pomóc odzyskać wolność. Bilety w cenie 12 zł, początek seansu o godz. 18:30.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama