Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Filmy, zdjęcia i notatki, które pokazują życie z koronawirusem, przyjmuje Archiwum Państwowe w Rzeszowie. To część ogólnopolskiej akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020”. Zbierane są materiały dla następnych pokoleń. 

W akcji zainicjowanej przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych uczestniczą wszystkie 33 Archiwa Państwowe, w tym rzeszowskie. Archiwa są instytucjami, które gromadzą, przechowują i udostępniają świadectwa historii.

– Takim świadectwem może być wszystko, zdjęcie wykonane telefonem, film nagrany smartfonem, wycinki prasowe i pamiętniki – słyszymy w Archiwum Państwowym w Rzeszowie.

Celem akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020” jest stworzenie archiwum z materiałów nadesłanych nie przez fachowców, a zwykłych ludzi, którzy skutki epidemii koronawirusa obserwują na co dzień – podczas wyjścia do sklepu, kina, na plac zabaw. 

Materiały do archiwum można przesłać na dwa sposoby. Albo pozostawić w specjalnej skrzynce w Archiwum Państwowym w Rzeszowie przy ul. Warneńczyka 57 albo wysłać mailem na adres: archiwumpandemii@rzeszow.ap.gov.pl

Wszystkie materiały, które trafią do Archiwum Państwowego w Rzeszowie, zostaną zdigitalizowane i przeniesione do zasobów cyfrowych, a więc będą powszechnie dostępne. – Prosimy darczyńców, by opisywali nadsyłane materiały. Warto zaznaczyć, gdzie i kiedy zostały wykonane zdjęcia, filmy itd. – apelują pracownicy archiwum.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama