Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Do 13 grudnia trwa głosowanie, w którym polskie szpitale walczą o darmowy kącik zabaw dla dzieci od Serenady. O kącik walczy także Rzeszów. 

Czekanie na wizytę nie należy do przyjemnych, a w przypadku dzieci wiąże się zazwyczaj z dużym stresem. Z myślą o nich ruszyła kolejna edycja akcji “Serenada dla dzieci”, w ramach której powstaną nowe kąciki zabaw w przychodniach zdrowia i szpitalach.

Za nami pierwszy etap akcji – zgłoszenia lokalizacji. Napłynęło ich blisko 300. Na podstawie uzasadnień ambasadorki akcji, wybitne szefowe kuchni – Joanna Jakubiuk, Anna Klajmon, Ewa Malika Szyc-Juchnowicz, Sylwia Stachyra i Beata Śniechowska – wybrały 20 miejsc, które trafiły do dalszego głosowania.

Następnie w wyniku głosowania na stronie serenadadladzieci.pl/zaglosuj 5 placówek, które otrzyma najwięcej głosów, po jednej z każdego regionu, otrzyma za darmo kącik dla maluchów.

W finale znalazł się m.in. Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie (pod opieką CookShe Sylwii Stachyry, młodej mamy), który ma szansę otrzymać za darmo kącik, wyposażony w wieże zabaw, kolorowe meble, zabawki i kolorowanki kącików zabaw. 

Od wyników głosowania zależeć będzie, w jakich placówkach czas oczekiwania na wizytę lekarską lub badania, będzie dzieciom upływał w przyjaznych, kolorowych i świetnie wyposażonych kącikach.

Ewa Kozińska, psycholog, pedagog, psychoterapeuta, mówi, że z perspektywy dzieci czas w kolejce do lekarza płynie wolniej niż dorosłym. – Dobrym sposobem są kąciki zabaw w poczekalniach, które sprawiają, że czas przyspiesza. Dobrze jest, żeby zabawki w tych kącikach stymulowały rozwój dzieci i miały atrakcyjne formy – mówi Ewa Kozińska.

– Przychodnie i szpitale wyposażone w takie miejsca nie tylko umilą czas naszych pociech, ale zmniejszą stres i lęk przed lekarzem – dodaje. 

Akcję “Serenada dla dzieci” wspiera także pediatra Łukasz Durajski, znany jako “Doktorek radzi”, który na powstawanie nowych kącików zabaw patrzy z perspektywy lekarza. – Kąciki zabaw pozwalają dzieciom zająć myśli zabawą, dając frajdę i odwracając uwagę od wizyty u lekarza – podkreśla Łukasz Durajski. 

– Powinniśmy robić co w naszej mocy, by nie potęgować obaw i napięć dzieci przed wizytą, sam w tym celu najmłodszych pacjentów przyjmuję w kolorowym fartuchu, bo zauważyłem, że na biały strój reagują większym stresem, kojarzy im się z czymś nieprzyjemnym. Kąciki to świetny pomysł, by mały pacjent czuł się u lekarza przyjemnie i swobodnie – dodaje.

Głosowanie trwa do 13 grudnia. Jest bezpłatne i nie wymaga logowania. Wyniki poznamy 16 grudnia – będą ogłoszone na stronie internetowej oraz na Facebooku Serenady. Realizacja kącików przypadnie na początek 2020 roku.

“Serenada dla dzieci” to akcja Spółdzielczej Mleczarni Spomlek. Firma tworzy i wyposaża kąciki zabaw dla dzieci w przychodniach zdrowia i szpitalach w całej Polsce. Do tej pory powstało 17 takich kącików.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: