Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Odśnieżaniem ulic, przystanków i parkingów w Rzeszowie nadchodzącej zimy zajmie się jedna firma. Ma to usprawnić walkę z obfitymi opadami śniegu.

Jak przypomina Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, poprzedniej zimy za utrzymanie stanu dróg, ulic i chodników odpowiadały dwie firmy: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów w Rzeszowie.

Z kolei jeszcze innej firmie Zarząd Transportu Miejskiego, odpowiedzialny za organizację miejskiej komunikacji, zlecił odśnieżanie przystanków. Ten podział, jak doszło do wniosku miasto, się nie sprawdził. Widać to było zeszłej zimy

– System odśnieżania ulic okazał się nie w pełni wydolny. Zawiodła komunikacja z zewnętrzną firmą, która odpowiada za odśnieżanie części ulic. Procedury należy dostosować do takiej skali kataklizmów” – mówił wtedy Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

Zapasy w magazynach

Nadchodzącej zimy ten problem ma być rozwiązany. Aby usprawnić zimową akcję, tym razem miasto ogłosiło przetarg na utrzymanie ulic, chodników i przystanków jednocześnie.  Pługi i piaskarki, jadąc ulicami, będą od razu odgarniać śnieg także z przystanków.

Przetarg na zimowe utrzymanie dróg wygrało MPGK. – Mamy 1500 t soli i ok. 1000 m sześciennych piasku. W gotowości pozostają także pojazdy, które będą wykorzystywane do posypywania i odśnieżania. Jest ich łącznie 80 – mówi Sławomir Progorowicz, prezes MPGK.

Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Zarobią, jak zrobią 

Ulice będą utrzymywane według pięciu standardów. Ustalił je Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie. W pierwszej kolejności i najdokładniej będą odśnieżane te najbardziej uczęszczane, główne. Łączna ich długość to 596 km. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Drogi na parkingach mają ok. 8,5 km, powierzchnia dróg dla pieszych i rowerów to ok. 833 tys. m2, peronów przystankowych – ok. 66,5 tys. m2, zatok i parkingów – ok. 210 tys. m2, w tym ok. 26 tys. zatok parkingowych i miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania.

Umowa z MPGK zakłada, że miasto zapłaci wyłącznie za wykonaną pracę. – Koszty będą tym niższe, im łagodniejsza zima – zakomunikował ratusz. 

Gdzie zgłaszać skargi? 

Wszelkie uwagi i wskazówki dotyczące zimowej akcji utrzymania dróg mieszkańcy mogą kierować całodobowo pod numer telefonu 17 850 80 07 lub mailowo, na adres: akcja_zima@mpgk.pl.

Miasto przypomina jednocześnie, że za odśnieżanie i posypywanie dróg i chodników na prywatnym terenie oraz bezpośrednio przy budynkach odpowiedzialni są ich zarządcy.

Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama