Reklama

W najbliższą sobotę (2 kwietnia) na rzeszowskim Rynku będzie można się podpisać pod petycją „Obywatele w obronie Konstytucji”. Działacze Nowoczesnej będą mieszkańcom rozdawać Konstytucję RP.

Akcja Nowoczesnej ma związek ze sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Rząd PiS nie chce opublikować wyroku TK z 9 marca dotyczący tzw. ustawy naprawczej autorstwa PiS, która została uznana za niekonstytucyjną. Ustawa sprawiła, że działalność Trybunału została sparaliżowana.

Autorytety prawnicze wzywają rząd PiS do respektowania orzeczeń TK i opublikowania wyroku. Rząd Beaty Szydło twardo stoi przy swoim. Podobnie jak prezydent RP Andrzej Duda, który nie chce przyjąć zaprzysiężenia trzech prawidłowo wybranych sędziów TK.

PiS kompletnie nie przejmuje się opinią Komisji Weneckiej, która również zaapelowała do polskiego rządu o przestrzeganie Konstytucji RP. Jeszcze wcześniej Komisja Europejska wszczęła procedurę „praworządności w Polsce”, czego nie doświadczył dotychczas żaden kraj Unii Europejskiej.

Parlamentarna opozycja apeluje do rządu PiS o opamiętanie. – My, Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, żądamy by Prawo i Sprawiedliwość przestało łamać Konstytucję! Przywróćcie ład konstytucyjny! – apeluje .Nowoczesna. Opozycja grozi Beacie Szydło i Andrzejowi Dudzie postawieniem ich w przyszłości przed Trybunałem Stanu.

Bezprawne działania PiS?

Podkarpaccy działacze partii Ryszarda Petru tłumaczą, że w sobotę (2 kwietnia) po raz kolejny wychodzą na ulice „w walce z bezprawnymi działaniami PiS”, bo „obywatele nie godzą się na łamanie Konstytucji”.

Podczas sobotniej akcji .Nowoczesnej na rzeszowskim Rynku będą zbierane podpisy pod petycją „Obywatele w obronie Konstytucji”. Na Rynku mieszkańcom Rzeszowa rozdawana będzie także Konstytucja RP.

– Jest to przecież najważniejszy akt prawny obowiązujący w Polsce, dlatego każdy powinien go znać i mieć w domu. Dlaczego właśnie ta data? Bo 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja RP została uchwalona. W ten symboliczny dzień chcemy wyjść do ludzi i po raz kolejny zawalczyć o jej i naszą wolność – tłumaczy Grzegorz Mielniczek, rzecznik podkarpackiej .Nowoczesnej.

.Nowoczesna zachęca do składania podpisów pod petycją tych wszystkich, którzy „nie godzą się na działania PiS”. Podpisy będzie można składać od godz. 11:00 do 14:00 w okolicach ratusza, a także przy ul. Grunwaldzkiej w okolicach Uniwersytetu Rzeszowskiego.

.Nowoczesna przypomina, że mieszkańcy Rzeszowa mogą się także podpisywać pod petycją codziennie od 10:00 do 17:00 w rzeszowskim biurze partii przy ul. Chodkiewicza 12. Tam można również przynieść już podpisany karty. – Każdy głos jest ważny – twierdzi Grzegorz Mielniczek.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.