Fot. Materiały Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Na zdjęciu Jakub Kocój przy elektrycznym samochodzie

Po 10 latach wrócił do Polski. W Inkubatorze Technologicznym w podrzeszowskiej Jasionce projektuje nadwozia dla luksusowych marek.

Jakub Kocój z Rzeszowa przez ponad 9 lat pracował za granicą w branży motoryzacyjnej. Przeszedł wiele szczebli kariery w międzynarodowych koncernach motoryzacyjnych, projektujących samochody.

Obecnie Jakub Kocój zarządza projektami w brytyjskim oddziale RLE International w Wielkiej Brytanii, a od października br. prowadzi także własną firmę w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce. Jego Cadway Automotive jest start-upem i projektuje m.in. elementy nadwozi luksusowych marek samochodowych.

– Po prawie 10 latach pobytu za granicą postanowiłem z żoną i dziećmi wrócić do Polski. Zadecydowała o tym tęsknota za bliskimi. Chciałem, żeby moje dzieci chodziły do polskiej szkoły i wychowywały się w otoczeniu rodziny – mówi rzeszowianin, który projektował elementy nadwozia do najnowszego modelu samochodu ulubionej marki Jamesa Bonda.

– W decyzji o założeniu firmy pomogły mi wieloletnie doświadczenie w branży oraz cenne kontakty, dlatego mam nadzieję, że Cadway będzie sukcesem – dodaje Kocój.

Doświadczenie zdobyte za granicą procentuje

Jakub Kocój jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej na kierunku mechatronika-robotyka. W 2004 roku wyjechał na wymianę studencką w ramach programu Socrates Erasmus do Katholieke Hogeschool Zuid West Vlaanderen w Belgii, gdzie niedługo przed obroną pracy magisterskiej skontaktowała się z nim firma RLE International i zaproponowała współpracę przy projektowaniu nadwozi. Z tą firmą związał się po ukończeniu studiów.

Rzeszowianin zaczynał jako projektant CAD przy projektach dla Ford Motor Company. Po roku trafił do FMC Dunton Technical Center w Wielkiej Brytanii, gdzie przez trzy lata pracował w dziale projektowym nadwozi samochodów dostawczych i był odpowiedzialny za projektowanie oraz prowadzenie projektu dla producenta szyb.

Następnie 2,5 roku Jak Kocój spędził w Nissan Technical Center w Wielkiej Brytanii, gdzie zajmował się m.in. projektowaniem i rozwojem nowych elementów zewnętrznych samochodu oraz wsparciem lokalizacji dostawców w Europie. Od maja 2014 br. jest kierownikiem projektów w RLE International w Wielkiej Brytanii. W 2016 r. Kocój postanowił wrócić do Polski i założyć własną firmę w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Zarząd RLE domyślał się, że kiedyś wrócę do Polski. Ponieważ mamy bardzo przyjacielskie relacje, mogę jednocześnie pracować dla RLE i prowadzić własną firmę. Poza tym to RLE jest pierwszym i głównym klientem mojej firmy – zaznacza Jakub Kocój, który pracę dzieli pomiędzy RLE w Wielkiej Brytanii, gdzie spędza kilka dni w tygodniu, a Cadway Automitve w Jasionce.

Kilka lat temu Jakub Kocój pracował przy tworzeniu prototypów samochodów elektrycznych, które dziś pełnią rolę demonstratorów tej technologii.

W planach produkcja części prototypowych dla branży motoryzacyjnej

Cadway Automotive zajmuje się projektowaniem nadwozi lekkich, bazując na materiałach kompozytowych. W przyszłości chce dostarczać części prototypowe dla branży motoryzacyjnej. – Już zaczęliśmy prace w tym zakresie i pierwsze komponenty wyleciały do Wielkiej Brytanii. Jeśli ten rodzaj działalności rozwinie się, zadecydujemy, czy budować halę i inwestować we własne maszyny, czy polegać na poddostawcach – mówi Jakub Kocój.

Start-up Cadway Automotive zakwalifikował się do platformy TechnoPark BiznesHub, która oferuje wsparcie i dofinansowanie tym pomysłom biznesowym, które wpisują się w regionalne specjalizacje regionalne.

 – Mamy pomysły, doświadczenia i kontakty i choć firma dopiero zaczęła działać, wierzę, że będzie dobrze – dodaje rzeszowianin. – Mam ten komfort, że poznałem branżę motoryzacyjną z innej strony, od projektowania i nadzorowania produkcji.

Cadway Automotive funkcjonuje w budynku IT 1 w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce. Zespół start-upu liczy 3 osoby. Jakub Kocój przyznaje, że Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis” stwarza świetne warunki do prowadzenia biznesu.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama