W Rzeszowie będą nowe autobusy na gaz. PGNiG obniżyło ceny

O 10 procent zostały obniżone ceny gazu do autobusów MPK w Rzeszowie. Ratusz w najbliższych latach kupi 40 takich pojazdów.

 

W poniedziałek w ratuszu władze Rzeszowa podpisały z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwa Obrót Detaliczny umowę, która ma znacząco obniżyć koszt utrzymania miejskiej komunikacji. Autobusy na gaz w ostatnich latach były zmorą dla polskich samorządów. Mimo, że takie są autobusy są ekologiczne, to koszt ich utrzymania rósł w zawrotnym tempie, gdy w 2013 roku rząd PO-PSL wprowadził akcyzę na paliwo gazowe.

Tylko w Rzeszowie roczny koszt utrzymania autobusów gazowych wzrósł o 1,4 mln zł. Wiele samorządów zapowiedziało, że nigdy więcej nie kupi takich pojazdów. PGNiG wyczuło, że traci ogromny kawałek tortu w rozwijaniu ekologicznego transportu, szczególnie, że coraz więcej miast interesuje się kupnem elektrycznych autobusów. Będą one w także w Rzeszowie – 10. W przyszłym roku do stolicy Podkarpacia dostarczy je Solaris. 

PGNiG nie chce zostawać w tyle i proponuje samorządom obniżenie cen paliwa do autobusów gazowych. W Rzeszowie jeździ ich 69.

Obniżka cen ma być pierwszą dobrą wiadomość od państwowej spółki. Od 1 stycznia 2018 roku ma zostać zlikwidowana akcyza na paliwo gazowe. Umową, którą MPK podpisało z PGNiG, daje 10-procentowy upust na gaz. MPK zaoszczędzi 25 groszy na metrze sześciennym, co daje przewoźnikowi oszczędności w wysokości 50 tys. zł miesięcznie.

W planach jest zwiększenie CNG z 2,5 mln do nawet 3,2 mln m sześc. rocznie. W 2019 roku liczby te mają sięgnąć nawet 4,5 mln m sześc. MPK stanie się wówczas największym w Polsce odbiorcą gazu.

– Będziemy się starać, aby dostarczany CNG był dobrej jakości i w Rzeszowie pojawiały się kolejne „gazowce”, do których będzie płynęło ekologiczne paliwo dobrej jakości w bezpieczny sposób – deklaruje Henryk Mucha, prezes PGNiG OD.

Advertisement

– To świetna informacja dla mieszkańców Rzeszowa. Większość autobusów zasilana będzie ekologicznym i niskoemisyjnym gazem CNG, co bezpośrednio wpłynie na poprawę jakości powietrza w mieście oraz zdrowia mieszkańców – uważa Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Nowa polityka cenowa państwowej spółki tak bardzo się spodobała Rzeszowowi, że jego władze zapowiedziały kupno 40 nowych autobusów gazowych. Mają być one dostarczone do 2020 roku. Władze MPK zapewniają, że są na to gotowe.

– W zajezdni przy ul. Lubelskiej powstała całkowicie nowa hala do obsługi autobusów gazowych z niezbędną infrastrukturą. Ponadto, staramy się też o to, aby w Rzeszowie były również robione badania techniczne pojazdów – wyjaśnia Marek Filip, prezes MPK. 

Władze spółki zapewniają, że autobusy gazowe w niczym nie ustępują dieslowskim pod względem awaryjności. – Autobus gazowy jest w czasami lepszy w użytkowaniu – twierdzi Filip. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama