Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News

Autosan ma dostarczyć 12-metrowe autobusy a Solaris 18-metrowe przegubowce. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie w przyszłym tygodniu zdecyduje ostatecznie, czy to właśnie te firmy wzbogacą miejski transport publiczny.

Jeden przetarg na zakup 40 ekologicznych autobusów miejskich podzielono na dwie części. Do pierwszej, który zakładał dostawę dziesięciu autobusów 12-metrowych zgłosiły się dwie firmy: konsorcjum: Ursus Bus oraz Ursus SA (oferta na niespełna 13 mln zł) oraz Autosan (10 mln zł).

Druga część przetargu zakładała dostawę 30 18-metrowych autobusów, tzw. przegubowych. W tym przypadku ofertę złożyła tylko jedna firma Solaris na 54 mln zł. Była o 6 mln zł wyższa od kwoty, którą miasto planowało wydać na ten cel.

Aby przetargu nie powtarzać, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie zwrócił się do Rady Miasta o zwiększenie pieniędzy na zakup przegubowców. Radni na wtorkowej sesji wydali na to zgodę.

– Wyboru dokonywaliśmy w zasadzie tylko w kwestii dostawy autobusów 12-metrowych. Zdecydowaliśmy się na Autosan i to z nimi chcemy podpisać umowę – wyjaśniają miejscy urzędnicy. Ostateczna decyzja, czy to Autosan i Solaris dostarczą nowe autobusy zapadnie w przyszłym tygodniu.

Miasto postawiło na przegubowce, ponieważ obecnie we flocie ZTM, liczącej 187  autobusów, tylko jeden jest 18-metrowy i w dodatku swoje najlepsze lata ma za sobą. Ponadto, chodzi również o komfort jazdy pasażerów – większy autobus jednorazowo zabierze około 40 pasażerów więcej niż 12-metrowy pojazd.

Przegubowce mają kursować na najbardziej obleganych liniach: 11, 13, 17, 18, 19, 34, 36. W tym zestawieniu nie ma popularnego „koła”, ponieważ kursy na tej trasie mają być obsługiwane przez autobusy elektryczne. Na ich zakup miasto planuje wydać ok. 30 mln zł. ZTM jest na etapie rozstrzygnięcia przetargu, który trzeba było powtórzyć.

40 autobusów dieslowskich ma być dostarczonych partiami. – Nowe autobusy pojawią się na rzeszowskich drogach w przyszłym roku. Chcemy, aby kilka z nich wyjechało już w pierwszym kwartale 2018 roku – zapowiadała jeszcze w maju Anna Kowalska, dyrektor ZTM.

Pod koniec br. ma być ogłoszony przetarg na kupno kolejnych 60 pojazdów. Łącznie ZTM zamierza w najbliższych latach kupić 130 autobusów, w tym 20 elektrycznych lub hybrydowych. Miasto chce, by wszystkie nowe pojazdy na rzeszowskich drogach jeździły najpóźniej w 2019 r. Wartość całego projektu wynosi ponad 165 mln zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama