Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie w Rzeszowie cieszyły się rekordowym zainteresowaniem. Szczepionek zabrakło już 14 listopada, gdy zaczęła się druga tura szczepień.  

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

Bezpłatnie mogli się zaszczepić mieszkańcy Rzeszowa, którzy ukończyli 50. rok życia, pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych – bez względu na wiek, a także osoby przewlekle chore i cierpiące na niedobór odporności w różnym wieku. Akcję sfinansowano z budżetu miasta. 

Program zaczął się 18 września. Przewidywano, że potrwa do 15 grudnia, ale zapas 5000 szczepionek wyczerpał się w ciągu miesiąca. Miasto zakupiło dodatkowych 250 szczepionek i 14 listopada zaczęto drugą turę szczepień. Ze szczepień chciała skorzystać nasza Czytelniczka.

„Choruję przewlekle, w poprzednich latach można się było zaszczepić za darmo. Jednak w tym roku to jakiś cyrk! Szczepionek brakło raz, zostały zamówione w drugiej turze. Tak mało ich było, że brakło w ten sam dzień. Będą jeszcze? Chętnych wielu, a ja i moje dzieci chorujące na choroby przewlekłe dalej niezaszczepione” – pisze w mailu do redakcji pani Alina. 

Okazuje się, że miasto nie przewidziało tak wielkiego zainteresowania programem. – Byliśmy bardzo zaskoczeni, nie spodziewaliśmy się tak wielu chętnych. Szczepionek zabrakło jeszcze przed południem 14 listopada – przyznaje Maciej Magnowski, kierownik referatu w Wydziale Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa.

Kolejnej tury bezpłatnych szczepień w tym roku już nie będzie, ponieważ pieniądze zarezerwowane na ten cel zostały już wydane. Nie jest to jednak jedyny powód.  

– Aby przeprowadzić kolejne szczepienia, należałoby ogłosić konkurs. Nabór ofert trwa 15 dni, więc program mógłby się zacząć dopiero w grudniu, co byłoby bezcelowe ze względów epidemiologicznych – wyjaśnia Maciej Magnowski.

Na szczepienia przeciwko grypie Rzeszów wydał w tym roku rekordową sumę 252 tys. zł. Dla porównania, w ubiegłym roku – 208 tys. zł. – W  budżecie miasta na rok 2018 chcemy zabezpieczyć odpowiednią kwotę, by w przyszłym roku nie doszło do takiej sytuacji, jak obecnie – dodaje Magnowski.

Po raz pierwszy szczepienia przeciwko grypie finansowane przez miasto odbyły się w Rzeszowie w 2005 roku. – Rzeszów jest liderem profilaktyki przeciwgrypowej w kraju. Program bezpłatnych szczepień był jednym z pierwszych w Polsce – twierdzą urzędnicy.

Jeżeli chodzi o samą dostępność szczepionek przeciwko grypie to obecnie w rzeszowskich placówkach ich nie brakuje. Koszt szczepienia wynosi ok. 40 zł.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama