Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Reklama

Już po raz szósty ulicami Rzeszowa 1 marca przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marsz organizują nacjonalistyczne podkarpackie organizacje: Narodowy Rzeszów, Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo-Radykalny.

– Ulicami naszego miasta ponownie przejdzie patriotyczny pochód, którego celem jest oddanie hołdu bohaterom podziemia niepodległościowego z czasów tzw. drugiej konspiracji, a zwłaszcza, upomnienie się o ich ideały. Masowe obchody święta wspominającego Żołnierzy Niezłomnych, to z pewnością sukces oddolnego zapału i inicjatywy polskiego społeczeństwa, co mamy zamiar kontynuować w 2017 roku również w stolicy Podkarpacia – zapowiada Izabela Kołcz, rzecznik podkarpackiej Młodzieży Wszechpolskiej.

VI Rzeszowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w środę 1 marca o godz. 17:30 na rzeszowskim Rynku. Szczegóły TUTAJ

Marsz odbędzie się w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które jako święto państwowe zostało ustanowione w 2011 r. 1 marca obchodzona jest rocznica stracenia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie członków ostatniego IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Żołnierze Wyklęci byli bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stanowi uczczenie pamięci o podziemiu niepodległościowym z lat 1944–1963. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Żołnierze Wyklęci są wzorem szczególnie dla środowisk nacjonalistycznych, choć nie brakuje opinii, że wielu żołnierzy było zwykłymi bandytami.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.