Reklama

Polski fotograf Chris Niedenthal, który całe swoje życie poświęcił dokumentowaniu komunizmu, w najbliższy czwartek (29 stycznia) będzie w Rzeszowie.

Niedenthal w Rzeszowie będzie promował wydany w ubiegłym roku album “Chris Niedenthal. Wybrane fotografie 1973-1989”. To zbiór ok. 300 zdjęć nie tylko z Polski, ale także Europy Środkowo-Wschodniej. Na fotografiach widzimy różnorodne i charakterystyczne aspekty minionego ustroju: zbuntowany tłum na ulicach, kilometrowe kolejki i puste półki, ZOMO-wców, prominentów, wizytę papieża i pielgrzymki.

W albumie znajdziemy zdjęcia-symbole, np. transporter opancerzony na tle billboardu z „Czasem Apokalipsy”, kobietę modlącą się na chodniku z rolkami papieru toaletowego zawieszonymi na szyi, jak i mniej znane kadry.

Album ukazuje peerelowską codzienność – ówczesną modę, kanciaste samochody, stragany, bazary. Obrazy z Polski dopełniają zdjęcia z Czechosłowacji, Bułgarii, NRD, Rumunii, Jugosławii, Węgier i ZSRR.

„Niedenthal pokazuje, że okres Peerelu był sexy nie tylko wiekuistą siłą zmysłów, której człowiekowi żaden ustrój ani stan wyjątkowy nie jest w stanie zabrać; był sexy siłą dzieciństwa, tych, co wtedy byli dziećmi; siłą młodości tych, co wtedy byli młodzi; był sexy siłą dojrzałości tych, co chcieli go przeżyć” – napisał we wstępie do albumu pisarz Jerzy Pilch.

Album „Chris Niedenthal. Wybrane fotografie 1973-1989”, wydany przez BOSZ, jest świadectwem minionej epoki – niezwykłego połączenia stagnacji szarego betonu z zwiastunami nadchodzących zmian.

Chris Niedenthal urodził się w Wielkiej Brytanii w rodzinie polskich emigrantów. Współpracował m.in. z takimi magazynami jak „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Geo” i „Forbes”. Jako pierwszy zagraniczny reporter fotografował strajk stoczni w Gdańsku w 1980 r..

W 1986 r. Niedenthal został laureatem World Press Photo za portret przywódcy węgierskich komunistów Jánosa Kádára. Jest uważany za autora najsłynniejszych w historii zdjęć z bloku wschodniego. W 2009 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Spotkanie z Chrisem Niedenthalem w Rzeszowie odbędzie się 29 stycznia w ramach „Kulturalnych Czwartków”, cyklicznych spotkań z przedstawicielami świata kultury, sztuki, literatury. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00 na pierwszym piętrze Millenium Hall przy Księgarni Artystycznej BOSZ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: