W ciągu dwóch w lat w Rzeszowie powstanie na Politechnice Rzeszowskiej Interaktywne Centrum Edukacji Naukowo-Technicznej. Inspiracją jest największe w Polsce centrum nauki „Kopernik” w Warszawie.

W piątek (28 listopada) czek na milion złotych z przeznaczeniem na budowę rzeszowskiego Centrum, które będzie nosiło imię Ignacego Łukasiewicza, przekazał amerykański koncern United Technologies International Operations – światowy potentat w branży lotniczej. Należy do niego m.in. WSK Rzeszów i PZL Mielec. Czek odebrał prof. Adam Marciniec, prorektor Politechniki Rzeszowskiej.

– Chcemy dać coś od siebie – mówił podczas uroczystości Thomas Reynaert, prezydent oddziału UTC na Europę.

Za budowę Centrum odpowiadać będzie PRz wraz z Fundacją Wspierania Edukacji, która od dwóch lat działa przy stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. W Centrum powstaną szybowcowe symulatory lotów. Na terenie uczelni, w dawnej stołówce, będzie centrum „Łukasiewicz”, w którym znajdą się demonstratory technologii związanych z awiacją.

Centrum będzie dostępne nie tylko dla studentów, ale również uczniów i przedszkolaków. Ma być uzupełnieniem prowadzonego przez Dolinę Lotniczą programu edukacyjnego Politechnika Dziecięca. W zajęciach, które są prowadzone dla najmłodszych w Rzeszowie, Dębicy, Mielcu, Ustrzykach Dolnych, dotychczas wzięło udział ok. 6,5 tys. uczniów. W przyszłym roku będą także w Krośnie i Stalowej Woli.

– Edukacja jest kolejnym etapem rozwoju działalności stowarzyszenia – mówił Marek Darecki, prezes WSK Rzeszów i prezes powstałej 11 lat temu Doliny Lotniczej, zrzeszającej dzisiaj ponad 100 firm z branży lotniczej.

Interaktywne Centrum Edukacji Naukowo-Technicznej będzie miało również tzw. komponent mobilny. Na specjalnie stworzonej platformie ciężarowej powstanie laboratorium, które będzie objeżdżać szkoły na terenie Podkarpacia.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama