Zdjęcie: Facebook

Naval przez 14 lat był żołnierzem elitarnej jednostki GROM, a połowę tego czasu spędził na misjach zagranicznych. Niedawno ukazała się jego najnowsza książka „Zatoka”, w której opisuje swoje wspomnienia z czasów wojny na Bliskim Wschodzie. W najbliższy piątek (27 października) autor opowie o niej w rzeszowskim Empiku w Galerii Rzeszów.

Działania GROM-u przeszły do legendy. Jak choćby reakcja na atak terrorystyczny na nowojorskie wieże World Trade Center, w które uderzyły dwa samoloty. Najszybciej do nieuchronnej wojny na Bliskim Wschodzie przygotowani byli polscy operatorzy z jednostki GROM.

Wyczerpujący trening rozpoczęli jeszcze w Polsce: skoki z tankowca we wzburzone fale Bałtyku, zdobywanie platformy wiertniczej, trening abordażu – to wszystko miało ich przygotować do wyzwań podczas operacji na wodach Zatoki Perskiej. Ich domem na długie miesiące stał się wielki hangar w amerykańskiej bazie Doha, codziennością kanonady na spalonej słońcem pustyni i niebezpieczne operacje na wodach Zatoki.

Dzięki swojemu poświęceniu, profesjonalizmowi i ciężkiej pracy polscy komandosi zasłużyli na przyjaźń i braterstwo broni żołnierzy z legendarnej jednostki Navy Seal i zdobyli swoje miejsce w historii.

Naval opisuje swoje wspomnienia w kolejnych książkach. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi, jakie można otrzymać w Polsce za czyny bojowe poza granicami kraju.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W 2012 roku usłyszeli o nim wszyscy, gdy do sklepów trafiła gra komputerowa Medal of Honor. Warfighter. Naval był dla jej twórców jednym z dwóch pierwowzorów postaci GROM-owca, w którą może wcielić się gracz.

Po zakończeniu czynnej służby wojskowej Naval wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem instytucje charytatywne i pozarządowe (m.in. Polska Akcja Humanitarna) oraz służby mundurowe. Działa społecznie (jest wolontariuszem Muzeum Powstania Warszawskiego) i prowadzi własną firmę – Naval Polska.

Spotkanie z autorem „Zatoki” odbędzie się w piątek 27 października w Empiku w Galerii Rzeszów (al. Piłsudskiego 44) ogodzinie 18:00.  

(mo)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama