Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

“Eskalacja formy pseudo-komunikacji społecznej jest niedopuszczalna” – napisali w liście otwartym adwokaci zrzeszeni w Izbie Adwokackiej w Rzeszowie.

W sobotę w Bazylice Mariackiej w Gdańsku został pochowany tragicznie zmarły prezydent tego miasta Paweł Adamowicz. List rzeszowskich adwokatów opublikowano na stronie Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie, który nawiązuje do tragicznych wydarzeń podczas gdańskiego 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

“Zabójstwo Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na oczach tłumu i okoliczności Jego tragicznej śmierci wywołują do tablicy wszystkich tych, którzy powinni zabrać głos w tej sprawie. Środowisko adwokackie jest głęboko poruszone tą tragedią” – czytamy w liście adwokatów. 

Adwokaci przypomnieli, że “powołani są do obrony praw i wolności obywatelskich”. “Prawa do życia w bezpiecznym kraju, wolnym od  wrogości i nienawiści. Stanowczo sprzeciwiamy się wszechobecnej w przestrzeni publicznej mowie nienawiści, która opanowała już Internet, obecna jest w telewizji i prasie, w debacie politycznej i dialogach Polaków” – czytamy dalej w liście. 

“Eskalacja takiej formy pseudo-komunikacji społecznej jest niedopuszczalna. Szerzenie treści jednoznacznie negatywnych, dzielenie Polaków, tolerowanie nazizmu i antysemityzmu, a także królujący w sieci hejt, prowadzą nieuchronnie do unicestwiania  wartości humanistycznych” – napisali w liście rzeszowscy adwokaci. 

Ich zdaniem, “obowiązkiem demokratycznego Państwa jest temu przeciwdziałać”. “Brak  tolerancji, nienawiść i wrogość działają bowiem jak trucizna” – uważają członkowie Izby Adwokackiej w Rzeszowie. 

Adwokaci twierdzą, że “publiczny i bezpardonowy zamach na człowieka dobrego i cenionego i odebranie Mu życia, z wykrzyczaną deklaracją motywacyjną to poważne ostrzeżenie”. “Nie da się oddzielić tej zbrodni od otoczenia, w którym do niej doszło. Paweł Adamowicz  zginął w trakcie masowej akcji dobroczynnej” – przypominają adwokaci. 

Dodają, że “nie od dziś wiadomo, że nawet  szaleńcy podejmują swoje decyzje na podstawie tego, co słyszą i czytają”. Adwokaci apelują do “osób odpowiedzialnych za stan Państwa, zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym” o wprowadzenie takich działań, które zatrzymają kampanię nienawiści. Adwokaci uważają, że jest to “w interesie całej wspólnoty, jaką stanowią Polacy”.

“Sprzeciwiamy się tolerowaniu wszelkich  form nienawiści i agresji słownej, bo za słowami idą czyny, czego uczy nas historia” – przypomina Izba Adwokacka w Rzeszowie.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

24 KOMENTARZE

 1. “Całe życie broniłam sędziów. Uważam, że to jest zupełnie nadzwyczajna kasta ludzi i myślę, proszę państwa, że damy radę” – mówiła na Kongresie Sędziów Polskich Irena Kamińska.
  “Będziemy totalną opozycją” – powiedział Grzegorz Schetyna po przegranych wyborach.

 2. Powiedziała to co każdy widzi.
  No chyba, że ogląda TVP robioną przez kłamców dla wszystko łykających mieszkańców wsi podkarpackich.

 3. “nadzwyczajna kasta”* i “totalna opozycja”
  *Według prezesa K. to nie są określenia zaczerpnięte z “języka nienawiści”*.
  To prezes Kaczyński określa, kto mówi “językiem nienawiści” i co jest tym językiem.
  a Miejscowy bezmyślnie to powiela

 4. “nadzwyczajna kasta”* i “totalna opozycja”
  *Według prezesa Kaczyńskiego to nie są określenia zaczerpnięte z “języka nienawiści”*.
  To prezes Kaczyński określa, kto mówi “językiem nienawiści” i co jest tym językiem.

 5. Co masz na mysli mowiac ‘cos takiego’? O co ci chodzi? Lecisz po jakis ogolnikach, napsiz dokladnie o co ci chodzi bo sam bijesz piane z niczego. Ludzie sa w szoku co sie stalo, jest to okazja do pomyslenia w jakim kierunku idzie nasz kraj. Od kilku lat toczy sie wojenka polsko-polska. I nie mow tylko ze zabil bo jest psychiczny, to jedna strona medalu a druga jest taka ze to co sie dzieje w Polsce to pozykwa dla takich jak on. Mowa nienawisci, stawiania ludzi jeden przeciwko drugeimu, to prostackie uprawianie polityki.

 6. Śmierć każdego człowieka jest tragedią, ale ze śmierci zrobić coś takiego i to na cały kraj to jawna obłuda i zanik odczuć ludzkich. Pokaz, że niestety wszystko jest na sprzedaż.

 7. Kto z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, ktòre było organizatorem Finału WOŚP w Gdańsku, chodzi i udziela wywiadòw ? Ktòraś telewizja wyemitowała taki wywiad ? 🙂

 8. Pani Aniu teraz szuka się winnego. A jakiś winny musi być no to znaleziono kozła ofiarnego internet. A tak naprawdę wszyscy starają się wybielić organizatora imprezy.

  Inna impreza tego samego człowieka. Też szaleniec wtargnął na scenę też zaatakował iewinnego na scenie i też nie było ochrony. Identyczne kadry jak z
  Gdańska ale nagrane na Przystanku Woodstok. Szkoda że wtedy nie wyciągnieto lekcji z tamtego zamachu

  https://www.youtube.com/watch?v=MgcbK8FoTLM

 9. O właśnie dobrze napisane – j to jest to kto robi ten ferment i napuszcza jednych na drugich a potem bełkocze o mowie nienawiści – czeka, patrzy, obserwuje i robi kolejny krok i dalej udaje głupa i czeka itd.itd.
  przygotowując kolejne posunięcie.

 10. Nikt za czarny humor nue jest scigany ale za czarna glupote. Jak ktos pisze ze powinien zginac ten czy tamten to nie jest czarny humor i najwyzsza pora zeby to zrozumiec ze internet to nie zabawka tylko potezny srodek przekazu.

 11. W USA za te 4-ry napady na banki dostał by do odsiadki 100 lat a u nas
  5-lat a teraz kwik -i jazgot.

  To kto takie prawo ustanowił co ?

  Suweren – Babcia klozetowa czy Wy ?

  A teraz bełkot o mowie nienawiści i pouczanie tylko kogo co ?

  zmieniać :
  prawo ,wszystkie kodeksy , przepisy paragrafy i ustawy,-
  i kryminał a nie zabawa w klocki i kamieniołom odaz czarna kawa i czarny chleb a nie cela + i luz bluz za nasze .

  Wtedy bedzie wszystko cacy a apele to nie do Suwerena : O !

 12. Mnie zastanawia ta dziwna nagonka na internautów. Prokuratura zatrzymuje niewinnych ludzi. Jak ktoś lubi czarny humor to za kawał o polityku na fejsie jest dziś ścigany.

  Zrobił się cyrk. Może wytłumaczę np. człowieka który nie zapewnił bezpieczeństwa w Escape roomie w Koszalinie gdzie zginęły dziewczynki zamyka się na 3 miesiące. A jak jest w przypadku organizacji imprezy w Gdańsku? Media donoszą że zamiast zgłosić imprezę jako masową została zgłoszona jako zajęcie pasa drogowego… nie było tyle co potrzeba ochrony nie było karetki na miejscu- tak podaje publiczna telewizja. A organizator chodzi po wolności, udziela wywiadów, liczy pieniądze a ci co mają pilnować prawa łapią ludzi na facebooku?

 13. Polityka weszla z brudnymi butami do domow Polakow i czuje sie jak u siebie. Problem w tym ze nue jest u siebie. Politycy nie powinni dzielic ludzi na tych czy tamtych. U nas to norma. Jest to paskudne dzielenie spoleczenstwa, podjudzanie o gra na emocjach. Ale ludzie nie sa glupi, przyjdzie pora wyborow to zobaczymy kto tu rzadzi.

 14. Dobra winny jest winnym. Ale toczaca sie wojenka polsko-polska bedzie kreowala takich ludzi. Ja tego nie chce i milony Polakow tez nie. Jak politycy z kazdej strony tego nie zrozumieja to straca glosy. Tvp w kazdych Wiadomosciach leci po opozycji jak by to byly najwieksze kanalie. To samo robi Tvn o rzadzie. Ile mozna sluchac tego gowna, nie przeszkadza ci to?

 15. A to dobre obudziła sie Kasta – teraz
  a gdzie była 50/ 30 / lat temu a rok temu czy tydzień temu teraz raptem wszyscy z tą mową nienawiści jebla normalnie dostali i jak katarynka
  wali ta sama melodia –
  ten słowotok jak woda z wodospadu ;
  -tylko kto tą mowe i do kogo
  ” produkuje” i dolewa tej oliwy do ognia co ?
  aby ogień nie zagasł i tlił sie dalej

  Na takie pytanie należy se odpowiedzieć najpierw; O !

 16. W du..ę wsadźcie sobie swoje sprzeciwy. Jak gościu z bronią obrabia chyba 4 banki i po 5 latach wychodzi to czyja to jest wina papużki ?

 17. Hola hola.
  “Eskalacja formy pseudo-komunikacji społecznej jest niedopuszczalna”

  “Sprzeciwiamy się tolerowaniu wszelkich form nienawiści i agresji słownej, bo za słowami idą czyny, czego uczy nas historia”

  Przecież zamachowiec to ktoś kto napadał na banki i siedział za to śmieszne 5 lat i leczy się na głowę. A ze słów matki przestał brać leki. Dlaczego teraz autorytety starają się wmówić że to wina internetu. Przecież przez 5 lat nie miał dostępu do tego medium. Czy nie był przypadkem pod waszą kuratelą wymiaru sprawedliwości.? Czy udała się resocjalizacja? Czy wychodząc nie stwazał zarożenia? To wolność słowa w internecie Was teraz boli?

  Gdy zabito polityka PIS przez członka PO pana Cybę w 3 głównych stacjach tv Przemysł Pogardy pracował pełną parą. Gdzie wtedy byliście ze swoimi radami?

Comments are closed.