Zdjęcie: Materiały prasowe

Jesteś za zakazem stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich? Przyjdź dzisiaj, 9 maja, na ulicę 3 Maja w Rzeszowie i podpisz petycję.

Rzeszów jest wśród 12 polskich miast, w których dzisiaj po południu odbędą się happeningi na rzecz wprowadzenia zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich. Happeningi organizuje Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Jest on częścią trwającej od 6 do 12 maja Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”. Ponad 150 organizacji z całej Unii Europejskiej organizuje międzynarodowy Tydzień Akcji.

Dzisiaj o godz. 17:00 przy ul. 3 Maja w Rzeszowie odbędzie się happening, w trakcie którego mieszkańcy będą mogli porozmawiać z aktywistami Otwartych Klatek o kampanii i podpisać się pod projektem o zakazie stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich.

Autorem proponowanej zmiany przepisów prawa unijnego jest międzynarodowa organizacja CIWF (Compassion in World Farming) razem ze swoim polskim oddziałem – CIWF Polska. Komitet EIO „Koniec Epoki Klatkowej” tworzą Polska, Francja, Grecja, Niemcy, Holandia, Włochy i Czechy.

Organizatorzy postulują wprowadzenie przepisów zakazujących stosowania wszystkich klatek w hodowli zwierząt gospodarskich: klatek dla kur niosek, królików, młodych kur, brojlerów hodowlanych, kur niosek hodowlanych, przepiórek, kaczek i gęsi; kojców porodowych i inseminacyjnych dla macior oraz indywidualnych zagród dla cieląt.

Podpisy pod projektem są zbierane od września 2018 roku, aktualnie pod inicjatywą podpisało się ponad 800 tysięcy Europejczyków. Z badań Eurobarometru (badania opinii publicznej realizowanego przez Komisję Europejską) z 2016 r. wynika, że aż 90 proc. obywateli UE chce poprawy ochrony zwierząt.

– Wierzymy, że to początek końca epoki klatkowej w hodowli zwierząt. Położenie kresu nieludzkiemu traktowaniu zwierząt gospodarskich to cel, który łączy organizacje prozwierzęce w całej Europie i cieszy się poparciem coraz większej liczby obywateli Unii – mówi Anna Iżyńska ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

– Po zebraniu co najmniej 1 miliona podpisów będziemy mogli zwrócić się do Komisji Europejskiej o przedłożenie wniosku ustawodawczego – dodaje.

Inicjatywę można podpisywać online oraz w wersji papierowej. Jeśli zakończy się sukcesem, może w znaczący sposób zmienić cały system produkcji żywności, a także wpłynąć na warunki życia miliardów zwierząt hodowanych co roku w Europie.

Europejską Inicjatywę Obywatelską można podpisać TUTAJ.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama