Dobiegła końca odbywająca się w Mediolanie, wystawa światowa EXPO 2015. Swój wkład w budowę polskiego pawilonu, wniosło także Podkarpacie.

W dniach 23-24 października, zwiedzający EXPO mogli smakować lokalnej kuchni, posłuchać folkloru pogranicza, sterować wirtualnym samolotem, oraz podziwiać wyjątkową galerię plastyczną.

Wystawa Expo odbywa się co pięć lat, a każdej kolejnej edycji towarzyszy inne hasło przewodnie. Mottem tegorocznego pokazu było: ,,Żywienie planety – energia dla życia”. Każde ze 147 państw biorących udział w prezentacji, mogło pokazać światu to, co posiada najlepszego, w każdej z możliwych dziedzin. EXPO jest więc niczym innym, jak doskonałą reklamą turystyczną kraju, czy regionu.

Nawiązując do tematu głównego wystawy – zdrowego żywienia, Podkarpacie postawiło przede wszystkim na promocję lokalnej kuchni. Wśród serwowanych potraw, znalazły się: musli z jogurtem i miodem, wołowina, czy bigos, których smaku kosztowały rzesze zwiedzających.

Oprócz regionalnej kuchni, równie dużym zainteresowaniem cieszył się symulator lotów. Dzięki niemu, każdy mógł usiąść za sterami wirtualnego samolotu i odbyć niezapomniany lot nad Mielcem.

Sztuka kulinarna i nowoczesne technologie, to nie wszystko. Zwiedzającym polską ekspozycję, towarzyszyła muzyka etniczno-folkowego zespołu Karczmarze, który zaprezentował w Mediolanie tradycyjne, rzeszowskie piosenki ludowe. Z kolei dla miłośników współczesnych brzmień, zagrał młody DJ – Wojciech Surma „Satora”.

Pierwiastek artystyczny podkarpackiej prezentacji, uzupełniła wystawa obrazów, którą specjalnie z myślą o Expo 2015, przygotowali członkowie Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego. O galerii, jej odbiorze i wrażeniach przywiezionych z Mediolanu, opowiedział prezes Związku – Piotr Woroniec Junior, który jest także fotoreporterem Rzeszów News.

WYSTAWA POKOLENIOWA

Tomasz Mikołajczak: Zbiór prac plastycznych zaprezentowanych na EXPO 2015 nosi tytuł ,,Kontrasty”. Jest jakikolwiek związek pomiędzy owym tytułem, a hasłem przewodnim tegorocznej Wystawy Światowej, którym było – „Żywienie planety, energia dla życia”?  

Piotr Woroniec Junior: Tytuł ,,Kontrasty” odnosi się do samych artystów, którzy wzięli udział w wystawie. Ma ona wymiar pokoleniowy, ponieważ prezentuje prace zarówno młodych, jak i starszych twórców. Związek pomiędzy jej tytułem, a hasłem EXPO zawiera się w sztuce, która w naszym odczuciu jest ,,energią dla życia”. Aby ją oddać, zależało nam na wyeksponowaniu obrazów ekspresyjnych i dynamicznych. Mniej istotna była ich treść. Dzięki temu, prace są pełne twórczej energii.

Advertisement

Ile prac złożyło się na tę wystawę?

– ,,Kontrasty” składają się z dziesięciu prac, dziesięciu artystów ZPAP ORz, takich jak: Maria Monikowska-Tabisz, Romana Medyńska, Włodzimierz Piętal, Piotr Rędziniak, Magdalena Uchman, Kamila Bednarska, Justyna Błońska, Sylwester Stabryła, Jerzy Tomala i Piotr Woroniec Jr.

Jaki cel postawiliście sobie przed wyjazdem do Mediolanu? Został osiągnięty?

– Celem było oczywiście reprezentowanie województwa i dotarcie z naszą sztuką do jak najliczniejszego grona odbiorców. I tak, ciągu dwóch dni, wystawę obejrzało 40 tysięcy osób, a opinie odbiorców na temat prac były bardzo pozytywne. Usłyszeliśmy dużo ciepłych słów, nie tylko ze strony Polaków, ale również obcokrajowców.

Twoje osobiste wrażenia po Expo 2015?

– Pobyt na EXPO zapamiętam jak najbardziej pozytywnie. W jednym miejscu mogliśmy obserwować tradycję, kulturę i sztukę pochodzącą z całego świata. Jeśli zaś chodzi o polski pawilon, był on jednym z największych na EXPO i cieszył się dużym zainteresowaniem.

A jakie są najbliższe plany ZPAP ORz?

18 listopada w ,,Galerii r_z”, będzie można obejrzeć wystawę prac poznańskiego grafika, prof. Mirosława Pawłowskiego. Miesiąc później – 16 grudnia, w tym samym miejscu, planujemy wystawę ikon artystów z Polski i Ukrainy.

Rozmawiał TOMASZ MIKOŁAJCZAK

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama