Reklama

– Aż się prosi, by wejść do środka – mówią rzeszowscy artyści. W środę na ul. 3 Maja została otwarta „Galeria r__z”, nowa siedziba rzeszowskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej działalności patronuje Rzeszów News.

Na otwarciu galerii przy ul. 3 Maja 16 (w danym lokalu z kebabem) były tłumy. Oprócz artystów, przyszli również przedstawiciele Urzędu Miasta w Rzeszowie i Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego.

Zainteresowanie otwarciem galerii było tak duże, że trzeba było stać w kolejce, aby wejść do środka. – Jak za komuny – śmiali się artyści.

Otwarciu „Galerii r__z” towarzyszyła wystawa prac członków rzeszowskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków: Kamili Bednarskiej, Justyny Błońskiej, Tadeusza Błońskiego, Urszuli Chrobak, Macieja Filipa, Antoniego Nikiela, Marka A. Olszyńskiego, Magdaleny Uchman, Barbary Porczyńskiej, Piotra Rędziniaka i Piotra Worońca Jr.

Urszula Chrobak i Piotr Woroniec Jr (szef rzeszowskiego okręgu ZPAP) są także fotoreporterami Rzeszów News.

Galeria ma tętnić życiem

– Z przyjemnością będziemy również promować ciekawych, dobrze zapowiadających się artystów, niekoniecznie zrzeszonych w związku. Natomiast pierwszeństwo mają osoby związkowe – mówi prof. Marek A. Olszyński, członek zarządu ds. artystycznych ZPAP w Rzeszowie.

W następnym miesiącu planowana jest wystawa prof. Mirosława Pawłowskiego, autora logo galerii i szaty graficznej.

„Galeria r__z” ma być wyjątkowym miejscem na kulturalnej mapie Podkarpacia, a być może nawet i całego kraju. Ma tętnić życiem.

Planowane jest uruchomienie prasy drukarskiej, dzięki czemu zwiedzający będą mogli obserwować jak powstaje grafika. Mają być prowadzone warsztaty graficzne, organizowane sympozja naukowe i prelekcje z zaproszonymi charyzmatycznymi gośćmi z różnych ośrodków kulturalnych.

Najważniejsza ma być jednak wymiana myśli i doświadczeń nie tylko między plastykami ze związku, ale także między artystą a odbiorcą. Ciekawie zapowiadają się dyżury, które będą pełnić w galerii członkowie ZPAP. Dzisiaj będzie Piotr Woroniec, natomiast w piątek – Kamila Bednarska. Będzie można zapytać o każdą nurtującą kwestię związaną ze sztuką czy ogólnie pojętą kulturą.

Sprawiedliwość dziejowa

Godziny otwarcia galerii zostały tak dopasowane, by mogły ją odwiedzać osoby, pracujące do późna. Od wtorku do piątku drzwi galerii ZPAP będą otwarte od 11:00 do 20:00, natomiast w weekendy – od 12:00 do 18:00. Wejście do galerii darmowe.

Lokal galerii ZPAP otrzymał od miasta na preferencyjnych warunkach. – Władze Rzeszowa od samego początku są nam przychylne – podkreśla Piotr Woroniec Jr.

To ważne, bo ZPAP w czasach stanu wojennego utracił majątek, a okręg rzeszowski potem go już nie odzyskał. Siedziba związku była w Biurze Wystaw Artystycznych, gdzie rzadko ktoś zaglądał.

– Stała się „sprawiedliwość dziejowa”. W końcu wyszliśmy z podziemia. Tu jest szansa, by w sposób bezpośredni kultura wysoka dotarła do odbiorcy. Tu aż się prosi, by wejść do środka. Tłumy wewnątrz i przed drzwiami świadczą o tym, że to był dobry pomysł – mówi prof. Marek A. Olszyński.

– Myślę, że szubienica, jedna z prac plastycznych w tej galerii, jest bardzo symboliczna. Można powiedzieć, że na niej zawisnął system, który nie pozwalał członkom ZPAP mieć własnego miejsca w Rzeszowie przez 50 lat – powiedział Michał Tabisz, dyrektor departamentu promocji i współpracy gospodarczej w urzędzie marszałkowskim.

Lokalizacja to połowa sukcesu

– Lokalizacja galerii jest bardzo przystępna dla odbiorcy. Można wejść prosto z ulicy. Przeciętny mieszkaniec czuje się nieswojo przed wejściem do galerii. Dziś mieliśmy przykład, że to dobre miejsce. Do galerii zaglądnął mężczyzna z pieskiem. Przyciągnęli go ludzie i obrazy. Chodzi o to, żeby drzwi galerii były jak najszerzej otwarte dla jak najszerszej publiczności – tłumaczy Piotr Woroniec Jr.

Otwartość galerii na widza podkreśla posadzka, która wygląda jak kostka brukowa. Chodzi o to, by moment przekraczania progu galerii był niezauważalny. – Rzeszów otwiera się na artystów, a artyści wychodzą ze swoją sztuką do mieszkańców. Na ten moment czekaliśmy w Rzeszowie wiele lat – mówiła Jolanta Kaźmierczak, radna Rzeszowa.

– Przywracacie tą galerią charakter ulicy 3 Maja. Mam nadzieję, że będzie to ulica pełna życia kulturalnego, galerii, kawiarenek, a nie kebabów i banków – dodał Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

– Jeśli sztuka jest tak blisko ulicy, każdy może wejść, nie trzeba przekraczać progów, wchodzić po schodach, to zawsze jest cenne takie upowszechnienie sztuki – mówił prof. Wiesław Grzegorczyk.

Piotr Rędziniak, członek ZPAP, chciałby aby „Galeria r__z”… – Była miejscem, które wychowa sobie wielu „snobów”, dla których na mapie spacerów, czy to w dni wolne, święta, ale i na co dzień, galeria będzie stałym punktem odwiedzin. A porcja sztuki równie obowiązkowa, jak rożek lodów dla dzieci.

Do otwarcia galerii przyczynił się Urząd Miasta w Rzeszowie i Estrada Rzeszowska, a także firmy: Multi Stone, 6 Win, Kawa Rzeszowska, Cukiernia Waniliowy Domek, S.K.K. Studio, Wypiekarnia, Inwencja oraz Kancelaria Adwokacka Joanna Jakubowska-Zawada.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama