Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News

Noga z gazu i większe odstępy między pojazdami – to rady policjantów na trudne warunki, które od rana panują na rzeszowskich drogach.

W środę od ok. godz. 5:30 w Rzeszowie zaczął padać intensywny śnieg. Policja dotychczas nie odnotowała zdarzeń drogowych. Rano była awaria sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i al. Niepodległości w pobliżu skarbca NBP. Awaria została już usunięta.

– Nic nadzwyczajnego się nie dzieje, ale na drogach jest ślisko. Apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę. Trzeba zwolnić. Czasem kierowcy nadmiernie ufają urządzeniom bezpieczeństwa, a prawa fizyki się nie oszuka. Należy uważać szczególnie przy zmianie pasa ruchu, nie wciskać się między auta. Zalecamy również większe odstępy między pojazdami – mówi Adam Szeląg, rzecznik rzeszowskiej policji.

Sytuację na drogach monitoruje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które odpowiada za zimowe utrzymanie rzeszowskich dróg.

– Już we wtorek ok. godz. 20:00 wyjechały pojazdy do posypywania dróg. Używana była sól. Pojazdy ponownie wyjechały ok. 2:00 w nocy. Gdy wydawało się, że drogi są już przejezdne, po godz. 5:00 znów zaczął padać intensywny śnieg i po raz kolejny trzeba było wysłać posypywarki. W akcji brało udział 39 pojazdów. Pługów nie używaliśmy, bo one doprowadziłyby do jeszcze większych korków – tłumaczy Juliusz Sieczkowski, prezes MPGK.

Przez cały dzień mają być niewiele opady śniegu, a temperatura ma się wahać w okolicach zera stopni Celsjusza. Na czwartek meteorolodzy zapowiadają gwałtowny spadek temperatury na Podkarpaciu – w nocy do nawet -20 st. C, w ciągu dnia do -10 st. Taka sytuacja może się utrzymać do 10 stycznia. 

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, w środę zaapelowała do podkarpackich samorządów o prowadzenie bieżącej analizy sytuacji w zakresie funkcjonowania placówek pomocy społecznej, utrzymania przejezdności dróg i szlaków kolejowych, monitorowanie miejsc, gdzie zwyczajowo przebywać mogą osoby bezdomne, czyli na dworcach, ogródkach działkowych, w tunelach ciepłowniczych.

– Zwracajmy uwagę na osoby bezdomne i potrzebujące wsparcia – poinformowała Agnieszka Skała z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. 

Wojewoda przypomniała również samorządom o przeprowadzeniu kontroli przestrzegania obowiązku usuwania zalegającego śniegu i lodu z budynków i obiektów budowlanych.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego PUW działa bezpłatna i całodobowa infolinia – 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje m.in. na temat placówek noclegowych oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

Na terenie Podkarpacia funkcjonują 22 placówki noclegowe dla osób bezdomnych: 14 dla mężczyzn (w tym 1 hostel), 4 dla kobiet, 2 dla kobiet z dziećmi oraz 2 tzw. łączone. Łącznie placówki dysponują 900 miejscami stałymi.

W przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych placówki są w stanie przyjąć dodatkowo 191 osób. Ponadto 102 placówki prowadzą wsparcie w zakresie dożywiania. Lista placówek znajduje się na stronie internetowej PUW w banerze „Pomoc dla osób bezdomnych”.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama