Zdjęcie: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie
Reklama

Chcą pokazać, jak to było kiedyś. Jak wyglądały remizy, wozy strażackie i jaki mieli sprzęt. Potrzebują pomocy.  

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie obchodzi w tym roku 150 rocznicę powstania. Stąd pomysł, żeby powstał album ze zdjęciami ilustrującymi przeszłość. I tak strażacy rozpoczęli poszukiwania starych fotografii. 

– Potrzebujemy zdjęć z okresu galicyjskiego, przed i powojennych, ale także z czasów socjalistycznych, czy lat 80. – mówi st. bryg. Tomasz Baran, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. I proponuje przeszukać stare kartony, pudła, szafy oraz albumy.

To mogą być fotografie grupowe, zdjęcia z akcji bojowych albo ćwiczeń. Pierwszych strażackich remiz, wozów bojowych, sprzętu i wyposażenia. Zdjęcia komendantów i naczelników w strojach galowych oraz mundurach, zrobione w atelier rzeszowskich zakładów fotograficznych. Z oficjalnych spotkań, wydarzeń i uroczystości, jak również z występów orkiestry strażackiej.

W Rzeszowie straż pożarna istnieje oficjalnie od 28 lipca 1872 roku. To właśnie wtedy Rada Miasta powołała Ochotniczą Straż Ogniową. – Strażakiem mógł zostać mężczyzna po ukończeniu 16. roku życia, musiał być silny, zdrowy i „wzorowych obyczajów” – mówi Rafał Białorucki, regionalista.

Pierwszym naczelnikiem straży był Stanisław Zaręba Skrzyński, właściciel dóbr Staroniwa. Straż Ogniowa liczyła wówczas 40 druhów podzielonych na 4 oddziały: bezpieczeństwa, ratunkowy, dostarczania wody i obsługi sikawek

Zebrane fotografie zostaną zeskanowane, najciekawsze trafią do książki o historii rzeszowskiej straży pożarnej. Część zostanie wydrukowana i ozdobi ściany komendy miejskiej.

Fotografie można dostarczyć do sekretariatu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, ul. Mochnackiego 4. Po skanowaniu zostaną zwrócone właścicielom. W tej sprawie można się również kontaktować z oficerem prasowym komendy miejskiej PSP, st. kpt. Kingą Styrczulą, telefon: 790 588 998. Zbiórka zdjęć trwa do końca marca. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama