Studenci kierunku „zarządzanie lotnictwem” (Aviation Management) w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie otrzymali prestiżowe certyfikaty IATA . To najbardziej rozpoznawalne na świecie dokumenty, które potwierdzają kompetencje do pracy na rynku przewozów lotniczych.

– Branża lotnicza jest najbardziej międzynarodową, a zarazem wymagającą zapewnienia wysokich standardów bezpieczeństwa branżą na świecie. Konieczny jest więc program certyfikacji, który na całym świecie utrzymywałby te same wysokie standardy – wyjaśnia Michał Ratajczak, prezes Aviation Consulting, firmy która jako jedyna w Polsce zajmuje się przeprowadzaniem egzaminów IATA.

IATA, czyli Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych, skupia 80 proc. rynku transportu lotniczego na świecie, i to właśnie ona wyznacza wspomniane standardy. – Doskonale zna zapotrzebowanie na konkretną wiedzę i kompetencje u pracowników sektora przewozów lotniczych – podkreśla Ratajczak.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest jedną z pierwszych uczelni w Polsce i pierwszą w naszym rejonie Europy, która umożliwia studentom uzyskanie certyfikatów IATA.

Liniom lotniczym zależy na tym, by zatrudniać pracowników, którzy już posiadają certyfikaty IATA. W przeciwnym razie same będą musiały zapewnić odpowiednie szkolenie i egzaminy, a to bardzo kosztowne. Egzamin wraz ze szkoleniem dla jednej osoby kosztuje ok. 10 tys. zł. Studenci WSIiZ te certyfikaty mogą zdobyć bezpłatnie.

Trudne egzaminy

– Egzamin był bardzo trudny. Składał się z ok. 100 pytań o bardzo wysokim poziomie szczegółowości. Dotyczyły obsługi pasażerów, procedur związanych z bagażami i ładunkami, ochrony lotniska i zapewnienia bezpieczeństwa. Bardzo pomocne okazało się szkolenie, które przed egzaminem przez dwa tygodnie prowadził z nami ekspert z Aviation Consulting – wyjaśnia Iryna Nykyforuk, studentka kierunku Aviation Management.

Mimo bardzo trudnego egzaminu i sporego wysiłku, jaki trzeba było włożyć w przygotowania do uzyskania certyfikatu, studenci są bardzo zadowoleni.

– Ten certyfikat pomoże mi znaleźć wymarzoną pracę w branży lotniczej praktycznie w każdym miejscu na ziemi. Oprócz potwierdzenia wiedzy i umiejętności z dziedziny lotnictwa, certyfikat jest też gwarancją posiadania najwyższych kompetencji językowych, bowiem szkolenie i egzaminy odbywają się po angielsku – dodaje Iryna Nykyforuk.

Możliwość uzyskania przez studentów WSIiZ certyfikatów IATA wynika z realizacji przez uczelnię projektu „Logistyka Kariery”. Dzięki niemu bezpłatnie korzystają z prestiżowych szkoleń IATA – m.in. IATA Ground Operations Management oraz IATA Cargo Introductory Course.

Studenci Aviation Management biorą udział w szkoleniu ze specjalistycznego lotniczego języka angielskiego oraz poznają specjalistyczny program do zarządzania projektami. Poznają też tajniki codziennej pracy menedżerów rynku przewozów lotniczych, spotykają się ze specjalistami z linii lotniczych, lotnisk oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

14 najlepszych

Studenci biorą również udział w wycieczce fakultatywnej na międzynarodowe lotniska, podczas której zwiedzają m.in. lotnisko Frankfurt-Hahn oraz europejskie centrum sortujące firmy UPS, które zlokalizowane jest na lotnisku w Kolonii.

Projekt będzie realizowany przez dwa kolejne lata, a udział w nim weźmie 40 najlepszych studentów Aviation Management. O przystąpieniu do konkursu zadecyduje średnia ze studiów oraz zaangażowanie w działalność pozadydaktyczną.

– To właśnie możliwość zdobycia międzynarodowego certyfikatu IATA jest najbardziej lukratywna dla jego beneficjentów – podkreśla Michał Nędza, koordynator projektu Logistyka Kariery.

Kolejna grupa studentów rozpocznie w październiku kurs przygotowawczy do innego certyfikatu – IATA Cargo Introductory Course. – Tym razem będzie to 14 najlepszych studentów anglojęzycznego kierunku Logistics, którzy do egzaminu certyfikującego podejdzie na przełomie lutego i marca 2017 – dodaje Michał Nędza.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama