Reklama

„Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” – pod takim hasłem rzeszowscy studenci zachęcają do wpisywania się na listę potencjalnych dawców komórek macierzystych. Rejestracja odbędzie się w Rzeszowie w dniach 11-12 grudnia.

Rejestrować się mogą osoby pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Akcja ma na celu zarejestrowanie jak największej liczby potencjalnych dawców komórek macierzystych. Projekt jest organizowany w porozumieniu z Fundacją DKMS Polska.  Bierze w nim udział ponad 100 uczelni wyższych z 43 miast w kraju.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież i  dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest pół miliona osób z czego ponad 390 tysięcy w bazie Fundacji DKMS.

„Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja podejmowana na całe życie. Rejestracja zajmuje chwilę, a pobranie wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka nie boli. Kiedyś, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu życie może uratować właśnie on/ona” – mówi koordynatorka akcji Gabriela Bartkowicz.

Projekt „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” ma również charakter edukacyjny. Jednym z kluczowych aspektów projektu jest przekazanie wiedzy na temat: problematyki dawstwa szpiku kostnego w Polsce, bycia potencjalnym dawcą, dojrzałości w momencie rejestracji jako potencjalny dawca.

„Wierzymy, że dzięki akcji „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” uda się pomóc kolejnym osobom walczącym z rakiem krwi” – dodaje Bartkowicz.

Rejestracja potencjalnych dawców

11-12.12.2013, godziny: 11:00-18:00

Uniwersytet Rzeszowski

– Centrum Naukowo Dydaktyczne Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego (budynek A0, parter), adres: ul. Pigonia 1
– Wydział Prawa i Administracji (I piętro), ul. Grunwaldzka 13

Politechnika Rzeszowska

– budynek V (hol na parterze), al. Powstańców Warszawy 12

– budynek P (hol na parterze), ul. Poznańska 2

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
– Hol główny, ul. Sucharskiego 2

 

Reklama