Reklama

Zespół Smartbox, który tworzą rzeszowscy studenci, zakwalifikował się do pierwszej dziesiątki najlepszych polskich ekip tegorocznej edycji Imagine Cup. Studenci pozostają w grze o 50 tys. dolarów.

[Not a valid template]

 

Zespół Smartbox tworzą: Dominik Ciurko i Jakub Jońca z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Paweł Grad z Politechniki Rzeszowskiej oraz Bartłomiej Zuba z Technikum Mechanicznego w Rzeszowie.

Wymyślony przez chłopaków projekt – aplikacja Smarthouse – pozwala zarządzać domem z zewnątrz. Dominik Ciurko przekonuje, że technologie domów inteligentnych to już nie fikcja, pokazywana w filmach, tylko rzeczywistość. W Rzeszowie też takie są.

– Inteligentny dom dba o nasze bezpieczeństwo i rachunki. Może np. automatycznie wyłączać sprzęty, kiedy nie są nam potrzebne, by zaoszczędzić energię. Ponadto w specjalnej aplikacji możemy np. sprawdzić, czy, wybiegając w pośpiechu z domu, wyłączyliśmy żelazko. Jeżeli nie, to zdalnie możemy to zrobić. Niestety, prasować na odległość póki co się nie da, ale mam nadzieję, że kiedyś ktoś jednak wymyśli smart-żelazko – żartuje Dominik.

Zespół Smartbox startuje w tegorocznej edycji Imagine Cup, międzynarodowego konkursu technologicznego dla studentów, współorganizowanego przez Microsoft. Obecnie trwa krajowy etap zmagań. Smartbox zaprezentował swoją aplikację podczas pobytu w Warszawie.

Członkowie zespołu musieli udowodnić komisji z Microsoftu, że pomimo, iż są całe firmy zajmujące się technologiami domów inteligentnych, ich projekt jest innowacyjny i że mają pomysł na to, jak go sprzedać. Próbna wersji aplikacja Smarthouse „chwyciła”, bo Smartbox znalazł się w TOP10 krajowego etapu Imagine Cup.

Aplikacja zainteresowała nie tylko jurorów, ale też komisję biznesową. Tegoroczna edycja konkursu jest dużo trudniejsza od poprzedniej. Wtedy wystarczyła nawet koncepcja pomysłu, by znaleźć się w TOP10. W tym roku już na etapie 30 najlepszych drużyn były projekty, które dowodziły swojej funkcjonalności. Ponadto zwiększyła się liczba prezentacji: z jednej do trzech.

– Przedstawialiśmy wszystko w języku angielskim. Pierwsze wystąpienie było nagrywane, drugie – przed komisją konkursową. Natomiast ci, którym się udało zainspirować swoim pomysłem ludzi biznesu, mieli trzecią prezentację przed komisją biznesową – mówi Dominik Ciurko.

Zespół Smartbox prezentował swój pomysł w Warszawie trzykrotnie. Przed zespołem jeszcze kilka wyzwań: TOP5, Finał Krajowy, który odbędzie się w 13-14 kwietnia, a także półfinały światowe oraz finał światowy w Seattle. Główna nagroda – 50 tys. dolarów – ma w domyśle pomóc w założeniu i rozwinięciu firmy, która potencjalnie będzie mogła zmienić rynek nowych technologii.

Podczas krajowych zmagań Imagine Cup prezentowane były takie projekty jak portal dla zarządzania np. pizzeriami, inteligentne światła na przejściach drogowych i myszkę 3D, którą będziemy mogli poruszać nie tylko po stole, ale też w przestrzeni.

– Światła drogowe mogły wykrywać pieszego, który chce przejść przez ulicę. To znaczy, że przejścia nie powinny podświetlać się przez cały czas, a tylko wtedy, kiedy w okolicach pojawia się pieszy. Kierowca w samochodzie natomiast dostawałby komunikat, że należy uważać, bo ktoś chce przejść przez ulicę – Dominik Ciurko wspomina projekt konkurencji.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama